Reklama

Reklama

Abp Tadeusz Gocłowski nie żyje

Zmarł były metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski. 16 września skończyłby 85 lat. W tym roku przypadała 60. rocznica jego święceń kapłańskich i 33. biskupich. "Prosimy, by dziś w godzinach 17:45-18:00 w kościołach archidiecezji biły dzwony" – napisał Metropolita Gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Jak wynika z komunikatu Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Gocłowski zmarł o godzinie 16:12 w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

Reklama

21 kwietnia abp Gocłowski przeszedł drugi, bardzo rozległy wylew. Lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, gdzie przebywał, określali jego stan na bardzo ciężki, a nawet krytyczny. Wówczas abp Sławoj Leszek Głódź zwrócił się do wiernych prosząc o modlitwę w intencji swojego poprzednika. Abp Tadeusz Gocłowski miał już wcześniej poważne problemy ze zdrowiem. W marcu 2010 roku przeszedł udar mózgu.

Informowano, że miał rozległy udar. Ks. Rafał Starkowicz, dyrektor Centrum Informacyjnego Archidiecezji Gdańskiej poinformował PAP, że w tej chwili kuria przygotowuje komunikat w sprawie śmierci duchownego.

Trzykrotny rektor

Tadeusz Gocłowski urodził 16 września 1931 roku w miejscowości Piski na Mazowszu. Po II wojnie podjął naukę w krakowskim gimnazjum księży misjonarzy, a sześć lat później - po zdaniu egzaminu maturalnego - wstąpił do Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy. Również w Krakowie przyjął święcenie kapłańskie, co miało miejsce 24 czerwca 1956 roku.

Dalsza edukacja duchownego obywała się w Lublinie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i w Rzymie na Uniwersytecie Świętego Tomasza, gdzie w 1970 roku obronił doktorat z prawa kanonicznego. Jednocześnie Gocłowski wykładał prawo kanoniczne w gdańskim seminarium duchownym, gdzie trzykrotnie był rektorem.

W latach 1973-1983 duchowny został wizytatorem polskiej prowincji zgromadzenia księży misjonarzy. W ramach pełnienia funkcji odwiedził m.in. Włochy, Francję, Stany Zjednoczone, Brazylię czy na Madagaskar.

Nie chciał utożsamiać się z żadną opcją i partią polityczną

Po śmierci biskupa gdańskiego Lecha Kaczmarka 31 grudnia 1984 roku, Gocłowski został jego następcą. 25 marca 1992 roku, po przekształceniu diecezji gdańskiej w archidiecezję został arcybiskupem.

Do roku 1989 duchowny wspomagała antykomunistyczną opozycję w Trójmieście. Nigdy się jednak z tym nie afiszował. Jak przekonywał,  zgodnie z postanowieniami Soboru Watykańskiego II, nie chciał utożsamiać się z żadną opcją i partią polityczną. Właśnie z tego powodu w 2004 roku Gocłowski odsunął od kierowania parafią św. Brygidy kapelana Solidarności księdza Henryka Jankowskiego zarzucając mu angażowanie się w politykę.

To w dużej mierze dzięki duchownemu doszło do spotkań Lecha Wałęsy z papieżem Janem Pawłem II, z którym Gocłowski znał się bardzo dobrze i często się widywał.

Gocłowski uczestniczył w przygotowaniach do Okrągłego Stołu z ramienia Episkopatu Polski. Był uczestnikiem spotkań w Magdalence w 1988 i 1989 roku.

26 kwietnia 2008 roku przeszedł na emeryturę. Zastąpił go arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Jako arcybiskup senior Gocłowski nadal pełnił wiele ważnych funkcji w Kościele. Był m.in. członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski, współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu oraz przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

Dowiedz się więcej na temat: Abp Tadeusz Gocłowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy