Reklama

Reklama

Abp Skworc do adwokatów: Pozostańcie zamknięci na polityczne naciski

Pozostańcie otwarci na głos sumienia i zamknięci na polityczne czy korporacyjne wpływy i naciski - powiedział podczas mszy św. w intencji adwokatury polskiej metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc. Mszą rozpoczęto Krajowy Zjazd Adwokatury.

Msza odbyła się w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Reklama

Abp Skworc wskazał w homilii, że choć obecne czasy można m.in. określać wskaźnikami wzrostu gospodarczego czy poszukiwań najskuteczniejszych rozwiązań prawnych, to "nie sposób jednak przeoczyć, iż - pomimo wszelkich peanów na cześć zachowywania obywatelskich swobód, umacniania praworządności i działania na rzecz respektowania praw człowieka - te obecne czasy można by niejednokrotnie nazywać czasami łamania ludzkich sumień". - Istnieje dziś silna presja, by ludzie przestawali słuchać głosu sumienia - powiedział.

"Demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm"

Przytaczając słowa Jana Pawła II abp Skworc przypomniał, że jeśli "nie istnieje żadna ostateczna prawda, będąca przewodnikiem dla działalności politycznej i nadająca jej kierunek, łatwo o instrumentalizację idei i przekonań dla celów, jakie stawia sobie władza". - Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm. To trafne pouczenie Jana Pawła II  - mówił metropolita.

Dodał, że "stanowczo trzeba dziś bronić wolności ludzkich sumień, aby wobec jawnego zła i niesprawiedliwości ludzie mogli się bronić, zachowując jednocześnie więź z Bogiem".

- Pozostańcie otwarci na głos sumienia i zamknięci na polityczne czy korporacyjne wpływy i naciski  - zwrócił się pod koniec homilii do zgromadzonych w katedrze Chrystusa Króla reprezentantów adwokatury polskiej.

Mszą w Katowicach rozpoczęto w czwartek XI Krajowy Zjazd Adwokatury. Potrwa on do niedzieli, a udział w nim weźmie m.in. ok. 400 adwokatów, delegatów z całego kraju. W trakcie obrad zostaną wręczone odznaczenia wybitnym adwokatom, uczestnicy dyskutować będą m.in. nt. kondycji polskiej palestry i wymiaru sprawiedliwości oraz najważniejszych instytucji w państwie.

Dowiedz się więcej na temat: adwokat | apel | msza święta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne