Reklama

Reklama

"500 plus" dla niepełnosprawnych w Sejmie. Premier: Staramy się usuwać szklane sufity

W środę rano Sejm zajął się w pierwszym czytaniu rządowym projektem ustawy "500 plus" dla niepełnosprawnych. "Niepełnosprawni to grupa, która wymaga szczególnej troski, opieki i wsparcia całego społeczeństwa. Zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie programu społecznego, który chociaż odrobinę pomoże w życiu osobom najbardziej poszkodowanym przez los - powiedział w czasie debaty premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki podkreślił, że od początku kadencji rząd stara się "usuwać szklane sufity i bariery dla tych grup społeczeństwa, które w poprzednich latach miały zdecydowanie najtrudniej". Do takich grup - jak mówił premier - należą rodziny wielodzietne, seniorzy, czy osoby z niepełnosprawnościami.   

Reklama

Premier zaznaczył, że niepełnosprawni to grupa, która ze strony całego społeczeństwa wymaga szczególnej troski, opieki i wsparcia. "Dlatego zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie kolejnego programu (...) społecznego, który będzie starał się chociaż odrobinę pomóc w życiu tym osobom, które są najbardziej poszkodowane przez los, osobom z niepełnosprawnościami" - mówił Morawiecki.   

"To jest program, który też bardzo wyraźnie widać, jak mocno zależy od sprawności i sprawczości całego państwa. To nie jest tak, że przez poprzednie lata można było przeprowadzić te zmiany w sposób łatwy. To dlatego w czasach naszych poprzedników nie były możliwe pewne zmiany, ponieważ wtedy przepływały środki, jak przez durszlak. Nie było możliwości pozyskania do budżetu ze względu na mafie VAT-owskie, ze względu na znane już nam dzisiaj patologie" - mówił premier. 

"My w taki sposób zarządziliśmy finansami publicznymi, wprowadziliśmy dyscyplinę finansów publicznych, że dzisiaj jest możliwość przekazania kolejnych środków osobom z niepełnosprawnościami" - dodał szef rządu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje