Reklama

Reklama

4-latek skatowany na śmierć. Jest wyrok

Para Polaków została dziś skazana przez brytyjski sąd na dożywocie za skatowanie czteroletniego Daniela. Sędzia Justice Cox powiedziała, że wyrok odzwierciedla "niezrozumiałą brutalność", która doprowadziła do śmierci 4-latka. Chłopczyk zmarł w wyniku urazu głowy w marcu ubiegłego roku. W chwili śmierci ważył niespełna 11 kilogramów. Magdalena Ł. oraz Mariusz K. podczas procesu nie przyznawali się do winy i wzajemnie obwiniali się za śmierć dziecka.

Bezpośrednim sprawcą śmierci Daniela P. był 34-letni Mariusz K., który spowodował uszkodzenie mózgu uderzając go w głowę. Mężczyzna również w przeszłości bił Daniela, karał go klęczeniem w kącie i wyczerpującymi ćwiczeniami fizycznymi.

Reklama

Sprawa odbiła się szerokim echem w brytyjskich mediach, ponieważ szkoła, urzędy pomocy społecznej i policja nie zapobiegły śmierci dziecka, choć miały podstawy podejrzewać, że chłopiec jest źle traktowany. Departament ochrony dzieci władz miejskich Coventry wszczął w tej sprawie dochodzenie.

Traktowali go z "niewyobrażalnym okrucieństwem"

Inspektor policji Christopher Hanson ocenił, że para Polaków traktowała dziecko z "niewyobrażalnym okrucieństwem". W czasie rozprawy ujawniono, że chłopczyk nie dostawał jedzenia, był zamykany w ciasnym i ciemnym pomieszczeniu, zmuszany do jedzenia soli, bity i sadystycznie karany (m.in. trzymano mu głowę pod wodą). Zmarł wskutek urazu głowy i 19 innych obrażeń.

W szkole zaobserwowano, że Daniel P. jest stale głodny i wyszukuje jedzenie w kubłach z odpadkami na szkolnym podwórku. Ł. powiedziała nauczycielom, że syn cierpi na zaburzenia, które wywołują u niego stały głód, oraz że nie należy go dokarmiać. Udało jej się zbyć również zaalarmowanych przez szkołę pracowników opieki społecznej. Pytani przez policję krewni Ł. zapewnili, że jest ona troskliwą matką.

W szpitalu, do którego Daniel trafił ze złamaną ręką w styczniu 2011 r., K. powiedział lekarzom, że złamał mu ją przypadkowo podczas zabawy w chowanego.

Udało mu się nawet przekonać pediatrów, że chłopiec jest nienaturalnie chudy, ponieważ cierpi na zaburzenia pokarmowe. Policji, która interweniowała w reakcji na doniesienie ze szpitala, Ł. i K. powiedzieli, że chłopiec spadł z kanapy w czasie zabawy.

Funkcjonariusze nie podjęli żadnych działań, ponieważ według opinii lekarskiej typ obrażeń, jakie stwierdzono u Daniela, mógł być spowodowany upadkiem. Policja tłumaczyła, że nic nie wskazywało na to, że Ł. i K. kłamią.

Żadne z nich nie okazało emocji

Ł. broniła się przed sądem, oskarżając swego partnera o to, że zachowywał się gwałtownie wobec niej i dziecka. Ława przysięgłych nie dała wiary tym zapewnieniom. Ławnicy uznali, że jest współwinna śmierci dziecka oraz że swoje stosunki z K. przedkładała nad dobro chłopca.

Ł. była uzależniona od marihuany, amfetaminy i alkoholu. SMS-y wymieniane między nią a jej partnerem dowodziły, że oboje działali w zmowie. W czasie ogłaszania werdyktu ławy przysięgłych żadne z nich nie okazało emocji.

Donosząc obszernie o procesie brytyjskie media zwracały uwagę, że Mariusz K. był już sześciokrotnie aresztowany i odsiedział w Wielkiej Brytanii trzy wyroki za jazdę samochodem mimo utraty prawa jazdy. Nie został jednak odesłany do Polski, gdyż unijne przepisy przewidują deportację tylko w przypadku ciężkich przestępstw.Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne