Reklama

Reklama

3 stycznia 2018: Fakty dnia

Kryzys w polskiej służbie zdrowia, Konstanty Radziwiłł pod ostrzałem, spotkanie premierów Polski i Węgier, prezydent USA tweetuje o atomowym przycisku. Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się we wtorek w Polsce i na świecie.

Coraz trudniejsza sytuacja w szpitalach. Minister zdrowia: Wszystko jest pod kontrolą

"Sytuacja jest pod kontrolą" - zapewnił w środę minister zdrowia Konstanty Radziwiłł pytany o masowo wypowiadane przez lekarzy umowy, na mocy których wyrażali zgodę na przedłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo.

Reklama

PO domaga się odwołania ministra Radziwiłła. W przyszłym tygodniu wniosek o wotum nieufności ma zostać złożony w Sejmie.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że dotychczas klauzulę opt-out wypowiedziało w sumie 3,5 tys. lekarzy, z czego 1889 to lekarze rezydenci. Szpitale już teraz mają problemy z obsadzaniem dyżurów, odwoływane są operacje, zamyka się izby przyjęć.

"W żadnym szpitalu nie doszło do jakiejś zasadniczej katastrofy" - powiedział minister zdrowia w środę w wywiadzie w radiowej Jedynce.

Czytaj więcej na ten temat TUTAJTUTAJ i TUTAJ.

Donald Trump do Kim Dzong Una: Też mam przycisk atomowy

"Kim Dzong Un właśnie powiedział, że przycisk atomowy jest na jego biurku przez cały czas. Niech ktoś z tego zubożałego i głodującego reżimu poinformuje go proszę, że ja też mam przycisk atomowy, ale mój jest znacznie większy i potężniejszy niż jego. I mój przycisk działa!" - napisał na Twitterze prezydent USA, nie po raz pierwszy wywołując dyplomatyczną i medialną burzę.

Czytaj więcej na ten temat

Spotkanie premierów Polski i Węgier w Budapeszcie

"Wierzymy w Europę, w wartości europejskie, chcemy je razem budować" - mówił w środę po spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbanem szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. Jak dodał, rozmowa z Orbanem dotyczyła m.in. Grupy Wyszehradzkiej, która chce rozszerzać swoją działalność na inne państwa. "Oczywiście, że taką współpracę nie tylko dopuszczamy, ale staramy się ją inspirować" - dodał.

Czytaj więcej na ten temat

Transseksualiści będą mogli służyć w polskiej armii

Transseksualizm nie będzie już powodem do stwierdzenia niezdolności do służby wojskowej - przewiduje projekt rozporządzenia ministra obrony opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacji.

"Jestem bardzo pozytywnie zdziwiona, że PiS w tej kwestii stara się postępować zgodnie z trendami, jakie obowiązują w UE" - powiedziała PAP Anna Grodzka, współfundatorka fundacji Trans-Fuzja, która przed kilku laty występowała w tej sprawie do MON. 

Czytaj więcej na ten temat

Szef KE chce rozmawiać z Morawieckim

Prawne stanowisko KE w sprawie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz ustawy o Sądzie Najwyższym się nie zmieniło; szef KE Jean-Claude Juncker chce rozmawiać o tych ustawach z premierem Mateuszem Morawieckim - oświadczyła w środę rzeczniczka KE Mina Andreewa.

To komentarz do opublikowania we wtorek w Dzienniku Ustaw dwóch aktów prawnych o KRS i SN, których przyjęcie było bezpośrednią przyczyną uruchomienia przez Komisję Europejską art. 7 unijnego traktatu wobec Polski. 

Czytaj więcej na ten temat

Dowiedz się więcej na temat: Podsumowanie dnia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy