Reklama

Reklama

14. emerytura. Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w czwartek ustawę w sprawie 14. emerytury. Dodatkowe świadczenie, jak wynika z rządowych szacunków, otrzyma jesienią ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości.

Za ustawą o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów głosowało 420 posłów, przeciw było 19, a 12 się wstrzymało.

Reklama

Sejm odrzucił jednocześnie poprawki złożone przez posłów opozycji. Propozycje zakładały m.in. zniesienie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia.

Kto może liczyć na 14. emeryturę?

Zgodnie z projektem pełną 14. emeryturę w wysokości minimalnej emerytury otrzymają seniorzy pobierający świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł brutto. W przypadku emerytów i rencistów pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł stosowana będzie zasada złotówka za złotówkę, a więc 14.  emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł.

Rząd szacuje, że 14. emeryturę otrzyma ok. 9,1 mln osób. Zdecydowana większość, bo aż 7,9 mln osób - otrzyma wypłatę w pełnej wysokości. Na wypłatę świadczenia rząd przeznaczył ok. 11,4 mld zł.

14. emerytura zostanie wypłacona z urzędu w terminie wypłaty listopadowych świadczeń. W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacone w grudniu 2021 r. - w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, i w styczniu 2022 r. - w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy