Reklama

Reklama

10 nowych miast w Polsce od 2021 roku. Premier Morawiecki: To akt sprawiedliwości dziejowej

1 stycznia 2021 roku na mapie Polski pojawi się 10 nowych miast, m.in. na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Włodarze tych miejscowości odebrali z rąk premiera Mateusza Morawieckiego akty nadania praw miejskich. - W kilku przypadkach odebrano je ukazem carskim po powstaniu styczniowym za walkę o niepodległość Polski. Ich przywrócenie to akt sprawiedliwości dziejowej - powiedział szef rządu.

O tym, że w Polsce od 2021 r. przybędzie 10 miast, było wiadomo już w lipcu. Wówczas pojawił się projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a na propozycje zgodziła się Rada Ministrów.

Reklama

Chodzi o Kamieniec Ząbkowicki (woj. dolnośląskie), Goraj i Kamionkę (woj. lubelskie), Sochocin, Wiskitki i Solec nad Wisłą (woj. mazowieckie), Budzyń i Koźminek (woj. wielkopolskie), a także Dubiecko (woj. podkarpackie) i Wodzisław (woj. świętokrzyskie).

"Udało się naprawić krzywdy historii"

Po wręczeniu aktów nadania praw miejskich premier przemówił do zebranych w Warszawie wójtów, którzy za kilka dni staną się burmistrzami.

Zdaniem Morawieckiego w wielu przypadkach udało się "naprawić błędy przeszłości", a także "krzywdy historii".

- W kilku przypadkach to przywrócenie praw miejskich, które odebrano po powstaniu styczniowym ukazem carskim za walkę o niepodległość Polski. To akt sprawiedliwości dziejowej - mówił.

Jak dodał, są miejscowości jak Kamieniec Ząbkowicki, który istnieje od około 1000 lat. - On powinien mieć prawa miejskie już wcześniej; tam jest np. węzeł kolejowy. Cieszę się, że udało się zwieńczyć wysiłki wójta i mieszkańców - powiedział Morawiecki.

"Życzę lepszych perspektyw dla mieszkańców"

Według szefa rządu zmiana statusu tych 10 miejscowości jest dla nich impulsem rozwojowym. - Ich charakter jest miejski, niezależnie od liczby mieszkańców. O posiadaniu praw miejskich powinny decydować historia, aspiracje czy charakter urbanistyczny - wyjaśnił.

Zapewnił, iż mieszkańcom przyszłych miast życzy "wejścia w nowe dziesięciolecie z impetem, odwagą i optymizmem". - Wraz z tymi nadaniami praw miejskich przyjdą nowe inwestycje, a więc lepsze perspektywy dla mieszkańców, bo wiemy, że mniejsze miejscowości mają trudniej niż większe w wielu obszarach - przypomniał.

Pojawienie się nowych miast to niejedyne zmiany na mapie Polski, które zajdą 1 stycznia 2021 roku. Będą to m.in. zmiany granic niektórych gmin, a także ich nazw. Przykładowo powiat jeleniogórski zmieni nazwę na karkonoski.

MSWiA: Uzyskanie praw miejskich to większy prestiż dla miejscowości

W styczniu 2020 roku status miast otrzymały cztery miejscowości: Lututów, Piątek, Czerwińsk nad Wisłą i Klimontów. Od tego czasu w Polsce są już 944 miasta. W poprzednich latach inne wsie także uzyskiwały prawa miejskie - zazwyczaj dzieje się tak na przełomie lat.

Nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez radę gminy.

Jak podkreślało MSWiA, uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości, a także - jak zaznaczono - może przynieść wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej, czy możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje