Reklama

Reklama

Teatralny "Wertep" w Czeremsze

Grupy teatralne z Polski, Białorusi, Ukrainy i Danii wystąpią podczas II Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Wertep", rozpoczętego w środę w Czeremsze (woj. podlaskie). W zamyśle organizatorów, festiwal ma być powrotem do tradycji teatrów wędrujących.

"Wertep" potrwa do niedzieli. Każdego dnia spektakle będą odbywać się w plenerze w innej miejscowości południowo-wschodniej części województwa podlaskiego, na pograniczu polsko-białoruskim, gdzie na co dzień teatr nie działa. W tym roku to: Czeremcha, Narewka, Kleszczele, Białowieża i Hajnówka. Wstęp na wszystkie spektakle jest wolny.

Reklama

Przed wojną działały na wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej teatry wiejskie, które odgrywały sztuki obrzędowe, misteryjne, jarmarczne. - "Wertep"bierze swoją nazwę od teatrów wertepowych, czyli wędrujących, które funkcjonowały przed wojną na terenie Podlasia. Warto, żeby ta tradycja tutaj wróciła - powiedział dyrektor festiwalu Dariusz Skibiński.

Do tegorocznej edycji zostało zaproszonych 13 teatrów z Polski i z zagranicy. Grupy wystąpią z ponad 50 przedstawieniami zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. To spektakle nawiązujące do różnych nurtów teatralnych, m.in. jarmarczne widowiska, pantomimy, komedie dell'arte, misteria oraz bajki dla dzieci.

Podczas festiwalu będzie można zobaczyć m.in. spektakl dla dzieci "Kruk" duńskiej grupy Kimbri Theatre, grany przez jedną aktorkę wcielającą się w różne role. Grą światła i cienia opowiedziana jest historia okrutnej matki, która zamienia syna w kruka, a córkę zamyka w wieży.

Na scenie dla dorosłych zostanie pokazane misterium "Hiob" Lwowskiego Teatru Woskresinnia. Przedstawienie oparte jest na poemacie Karola Wojtyły. Jak podkreślił Skibiński, misterium ma być powrotem do wymarłej tradycji, tak charakterystycznej dla teatrów wertepowych.

Skibiński zaznaczył, że festiwal nie ma ambicji bycia nowatorskim i nie musi odpowiadać na pytanie, jakie są najnowsze trendy w teatrze. Ma pokazywać spektakle twórców, którzy teatrem się fascynują i którzy robią to z pasją.

Festiwal "Wertep" organizowany jest przez Stowarzyszenie Kulturalne "Pocztówka" ze wsi Policzna (gm. Kleszczele, Podlaskie). Sfinansowany został głównie z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy