Reklama

Reklama

Suwalszczyzna: Żołnierze WOT zlokalizowali grupę imigrantów. Wśród zatrzymanych są dzieci

Patrol żołnierzy Wojska Obrony Terytorialnej na Suwalszczyźnie zlokalizował grupę imigrantów pochodzenia syryjskiego oraz tadżyckiego, w tym czworo dzieci. Żołnierze pomogli grupie i przekazali ją Straży Granicznej.

Jak poinformował rzecznik WOT Marek Pietrzak, w niedzielę ok. godz. 21 patrol żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady OT zlokalizował i udzielił pomocy grupie imigrantów na Suwalszczyźnie. W grupie ośmiu osób byli Syryjczycy oraz obywatele Tadżykistanu, wśród nich było czworo dzieci.

Migranci zgubili się w lesie

 W komunikacie rzecznika WOT czytamy, że "imigranci zagubili się w lesie, przemieszczając się na spotkanie z pośrednikiem, który został zatrzymany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej".

"Żołnierze wspólnie z grupą mieszkańców i pracownikiem Lasów Państwowych zorganizowali akcję ratunkowo-poszukiwawczą. Żołnierze udzielili pomocy medycznej imigrantom oraz nakarmili ich, a następnie przekazali funkcjonariuszom Straży Granicznej" - podano.

Reklama

Operacja "Silne Wsparcie"

W komunikacie podkreślono również, że akcja ta była elementem prowadzonej przez WOT od ponad miesiąca na terenie województw podlaskiego oraz lubelskiego, przy granicy z Białorusią, operacji "Silne Wsparcie". Rzecznik WOT poinformował, że celem operacji jest wsparcie społeczności lokalnych w rejonie przygranicznym w związku z "kryzysem o charakterze hybrydowym".

"Terytorialsi w ramach Zespołów Oceny Wsparcia spotykają się z władzami samorządowymi, sołtysami oraz mieszkańcami terenów przygranicznych, udzielają pomocy osobom starszym, prowadzą całodobowe patrole, wspierają Straż Graniczną zapewniając zobrazowanie sytuacji z wykorzystaniem bezzałogowców rozpoznawczych, doświetlają teren, uruchomili też specjalną infolinię oraz szkolą z zakresu cyberbezpieczeństwa, na Bugu żołnierze WOT wykorzystują płaskodenne łodzie patrolowe, do działań weszły też grupy poszukiwawczo - ratownicze z psami" - czytamy.

Do komunikatu dołączono krótki materiał wideo, na którym widać, jak żołnierze opatrują zranioną stopę jednej ze znalezionych osób.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Początkowo został  wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 30 września Sejm zgodził się przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama