Reklama

Reklama

Straż Graniczna: 56 cudzoziemców próbowało przedostać się do Polski

Straż Graniczna podała, że minionej doby z Białorusi do Polski próbowało się przedostać 56 cudzoziemców. SG zatrzymała też kolejnych pięciu tzw. kurierów osób, które nielegalnie przekroczyły granicę.

Na Twitterze Straż Graniczna poinformowała, że wśród zatrzymanych we wtorek cudzoziemców byli obywatele m.in. Etiopii, Sri Lanki i Indii. Najwięcej osób, 36 - jak podaje SG - przekroczyło granicę na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Narewce.

"Zatrzymano pięciu pomocników, którzy po opłaceniu mieli wywieźć imigrantów w głąb Polski" - poinformowała też w mediach społecznościowych SG. Szczegółów zatrzymania nie podano.

Granica z Białorusią. Zakaz przebywania

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Reklama

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

W minionym tygodniu szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że rozporządzenie nie będzie przedłużane i przestaje obowiązywać od 1 lipca. Jednocześnie wojewoda podlaski wprowadzi czasowy zakaz przebywania w odległości 200 metrów od granicy państwowej z Białorusią.

Budowa zapory na granicy

Trwają odbiory techniczne ukończonych odcinków bariery budowanej na granicy polsko-białoruskiej. Jak informuje SG, przęsła ustawione są na długości ok. 140 km, na pozostałych odcinkach (łącznie zapora będzie miała 186 km) prace też są zaawansowane.

Praktycznie w całości gotowa jest droga techniczna biegnąca wzdłuż granicy, a wykonawcy deklarują dotrzymanie terminu oddania całej zapory do użytku z końcem czerwca. Do końca trzeciego kwartału tego roku ma być gotowa również tzw. zapora elektroniczna, czyli wyposażenie ogrodzenia w sieć czujników i kamer.

W siedzibie Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku powstanie centrum nadzoru działające w oparciu o tę barierę elektroniczną, które będzie zbierać informacje i przekazywał je do placówek, aby reagowały na konkretne sytuacje na granicy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy