Reklama

Reklama

Straż Graniczna: 55 osób próbowało przekroczyć granicę polsko-białoruską

Minionej doby 55 cudzoziemców podjęło próbę przedostania się z Białorusi do Polski - poinformowała Straż Graniczna. Niektórzy z nich próbowali przeprawić się przez rzekę. Dane SG przekazują, że od początku listopada zarejestrowano ponad 1,6 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Jak przekazano na Twitterze SG, wśród osób, które próbowały przekroczyć granicę byli obywatele m.in. Egiptu i Sudanu.

"Osiem osób, obywateli Komorów, Togo i Sudanu, SG zatrzymała, gdy przeprawili się przez rzekę Świsłocz" - przekazano w mediach społecznościowych.

Straż Graniczna odnotowała też kilkanaście osób, które podchodziły pod barierę, ale ostatecznie wycofały się na Białoruś.

Z danych SG wynika, że od początku listopada zanotowano w sumie ponad 1,6 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W październiku było takich prób ponad 2,5 tys. W sumie od początku roku było to ponad 13,3 tys. prób.

Reklama

Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem zakaz zbliżania się do granicy na odległość mniejszą niż 200 metrów

Trwa instalowanie bariery elektronicznej, która ma być uzupełnieniem stalowego ogrodzenia, zbudowanego na 186 kilometrach granicy lądowej z Białorusią. Bariera elektroniczna ma mieć 206 km i obejmie również odcinki, gdzie stalowego ogrodzenia nie ma, np. graniczne rzeki.

Gotowy jest już jej pierwszy odcinek - w miniony piątek niedaleko Kuźnicy oficjalnie oddano do użytku 21 km takiej bariery, gdzie jest m.in. blisko ćwierć tysiąca kamer dzienno-nocnych i 67 kamer termowizyjnych.

Według zapowiedzi MSWiA, do końca roku powinna być oddana do użytku cała bariera elektroniczna.

CZYTAJ WIĘCEJ: Straż Graniczna: 43 osoby próbowały nielegalnie dostać się do Polski

Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje do końca listopada w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.

Decyzja ma związek z trwającymi pracami przy budowie zabezpieczeń elektronicznych granicy. SG chce wnioskować o przedłużenie tego zakazu do końca roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy