Reklama

Straż Graniczna: 40 osób próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

Straż Graniczna poinformowała, że tylko w poniedziałek 40 osób próbowało przedostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. Dwie pokonały granicę na rzece Świsłocz.

Na terenie działania placówki Straży Granicznej w Bobrownikach dwie osoby: obywatel państwa Komory oraz Marokańczyk przedostały się do Polski, pokonując granicę na rzece Świsłocz

Na odcinku granicy chronionym przez placówki SG w Czeremsze i Mielniku dziewięć osób próbowało przekroczyć granicę. Widział ich w monitoringu operator bariery elektronicznej na granicy. SG podała, że gdy na miejsce przybyły polskie patrole, osoby, które chciały dostać się do Polski, wycofały się. 

Pas drogi granicznej

Od 1 stycznia 2023 roku nie obowiązuje już w województwie podlaskim zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Przestało bowiem obowiązywać rozporządzenie wojewody podlaskiego w tej sprawie. Obowiązywało od 1 lipca do 31 grudnia 2022 roku w związku z budową na granicy zapory elektronicznej. Tak SG motywowała swój wniosek o ten zakaz. 

Reklama

Obecnie obowiązują tam przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje inne rozporządzenie wojewody - wydane we wrześniu 2021 roku, w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Pasem drogi granicznej jest - według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej - obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego. 

Obowiązujący zakaz nie dotyczy jedynie właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej oraz oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony jest tablicami "Pas drogi granicznej - wejście zabronione". 

Zapora elektroniczna na polsko-białoruskiej granicy

Na 186 km granicy w województwie podlaskim powstała stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Nie zakończyła się jeszcze budowa zapory elektronicznej, która powstaje na nieco ponad 200 km i jest systemem m.in. kamer i czujników. Do końca ubiegłego roku oddano do użytku sześć odcinków tej zapory elektronicznej, o łącznej długości 108 km. 

Straż Graniczna zapowiadała, że całość zabezpieczeń elektronicznych powstanie do połowy stycznia. 

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy