Reklama

Reklama

Straż Graniczna: 21 cudzoziemców próbowało w sobotę przedostać się do Polski

21 cudzoziemców próbowało minionej doby nielegalnie przedostać się do Polski przez polsko-białoruską granicę - podała w niedzielę rano Straż Graniczna. Dodała, że kilka osób pokonało granicę przez rzekę.

Na Twitterze Straż Graniczna (SG) poinformowała, że wśród zatrzymanych w sobotę cudzoziemców byli obywatele m.in. Somalii, Mali, Gwinei i Sudanu.

SG podała, że na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Białowieży dziewięć osób "przeszło przez rzekę". "Pozostałe osoby przeszły tam, gdzie nad przęsłami nie ma concertiny, na której będą detektory ruchu" - napisała na TT straż. Nie podano miejsc, gdzie doszło do przekroczeń.

Zapora na granicy polsko-białoruskiej

Dobiega końca budowa zapory, która będzie miała 187 km długości; w miniony czwartek wizytował tę inwestycję m.in. premier Mateusz Morawiecki i szef MSWiA Mariusz Kamiński. To ogrodzenie ze stalowych przęseł, które ma pięć metrów wysokości i jest zwieńczone concertiną, czyli zwojami drutu ostrzowego. Do jesieni ma być gotowe również zabezpieczenie elektroniczne, czyli system kamer i detektorów; tu prace (stawianie słupów) również już ruszyły.

Reklama

Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim; wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o wprowadzenie takiego zakazu wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG; zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicy z Białorusią obowiązuje w całym województwie podlaskim, za wyjątkiem odcinków granicy państwowej przebiegających na rzekach granicznych. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy