Reklama

Reklama

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią. Gdzie dokładnie? Ile miejscowości obejmie?

Stan wyjątkowy obejmie 183 miejscowości przylegające do granicy z Białorusią - poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Rada Ministrów podjęła uchwałę o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Uchwałę musi jeszcze podpisać prezydent.

Według informacji ministra przekazanej na specjalnej konferencji prasowej, stan wyjątkowy będzie obowiązywał w 115 miejscowościach w woj. podlaskim i 68 miejscowościach w woj. lubelskim.

Stan wyjątkowy w 183 miejscowościach

Wszystkie miejscowości znajdują się w wąskim pasie bezpośrednio przylegającym do granicy z Białorusią.

- Świadomie podkreślam: miejscowości, a nie gmin. Nie chodzi tutaj o gminy, ale chodzi o wąski pas miejscowości bezpośrednio przylegających do granicy - precyzował Kamiński.

We wtorek Rada Ministrów postanowiła wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie dwóch województw: lubelskiego i podlaskiego.

Reklama

Stan wyjątkowy na 30 dni

Premier poinformował, że wprowadzenie tego stanu będzie skutkowało wprowadzeniem katalogu działań, które będą wyłączone z normalnego funkcjonowania przez okres 30 dni.

- Dzięki temu będziemy mogli lepiej zapewnić jakość szczelności naszej granicy i po prostu zapobiegać tym agresywnym działaniom, prowokacjom, które są cały czas prowadzone i nasilane ze strony reżimu Łukaszenki - zapewniał Mateusz Morawiecki.

Premier zwrócił uwagę, że podobne regulacje dotyczące stanu wyjątkowego wprowadziły już Litwa i Łotwa.

Czytaj też: Stan wyjątkowy. Co oznacza? Kiedy może zostać wprowadzony?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje