Reklama

Reklama

Sprzątanie parku przy pałacyku Branickich w Choroszczy

Około 40 muzealników, samorządowców i miłośników zabytków, a także grupa uczniów ze szkoły podstawowej sprzątała we wtorek zabytkowy park przy dawnej letniej rezydencji rodu Branickich w Choroszczy niedaleko Białegostoku.

Akcja została zapoczątkowana trzynaście lat temu, odbywa się zawsze we wtorek po Świętach Wielkanocnych. W pałacyku w Choroszczy mieści się Muzeum Wnętrz Pałacowych, będące placówką Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Park przypałacowy zajmuje powierzchnię około 25 hektarów.

Reklama

Celem akcji jest popularyzacja idei ochrony i przywracania dawnej świetności zabytkowego parku. Jej uczestnicy zbierają śmieci i usuwają z alejek suche gałęzie. W tym roku do akcji włączyły się też dzieci ze szkoły podstawowej w Choroszczy.

Jak powiedział jeden z inicjatorów sprzątania parku, dyrektor Muzeum Podlaskiego, Andrzej Lechowski, zebrano w sumie ok. 50 worków śmieci. Podkreślił, że park jest w dobrym stanie, ale jak każdy inny, wymaga pielęgnacji.

Dodał, że renowacji wymagają też budynki pałacowe, a także ujęcie wodne - układ kanałów zasilanych naturalnie.

Lechowski powiedział, że muzeum będzie się starało zdobyć fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podlaskiego na zrobienie kompletu dokumentacji technicznych. Mają one posłużyć do pozyskiwania środków na prace na tym terenie.

Dokumentacje dotyczyć będą m.in. renowacji ujęcia wodnego oraz pielęgnacji zieleni i odtworzenia za pałacem tzw. parterów strzyżonych, czyli części parku ze specjalnie strzyżoną roślinnością. Będzie to także dokumentacja techniczna pawilonów, oficyn na terenie parku, a także mostku na wyspach.

Pałac w Choroszczy był letnią rezydencją hetmana koronnego Jana Klemensa Branickiego (1689-1771). Niewielki barokowy pałac stoi na sztucznej wysepce, która otoczona jest kanałami wodnymi zbudowanymi na wzór wersalskich. Był budowany od 1745 roku, niemal do śmierci hetmana Branickiego. Odbywały się tu imprezy okolicznościowe, np. przedstawienia teatralne, a w parku pokazy fajerwerków.

W 1915 r. obiekt został zniszczony przez pożar. Zrekonstruowano go dopiero w latach 1961-1973 i przekazano na cele muzealne. Park stanowi również własność muzeum i na co do dzień jego pracownicy się nim zajmują.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy