Reklama

Reklama

Przejście graniczne z Białorusią. Kierowcy czekają do 35 godzin

Czas oczekiwania kierowców aut ciężarowych na odprawę na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach nieznacznie się skrócił, w stosunku do sytuacji z weekendu. Teraz, jak podaje podlaska Krajowa Administracja Skarbowa, kierowcy czekają do 35 godzin.

W minioną sobotę czas oczekiwania na odprawę na Białoruś przekraczał w Bobrownikach 50 godzin, ale w niedzielę kolejka skróciła się do 40 godzin.

Strefa buforowa ma usprawniać ruch

W poniedziałek rano w kolejce czeka 630 tirów, a kierowcy muszą czekać do 35 godzin. W ciągu ostatniej 12-godzinnej zmiany na Białoruś wyjechało 160 tirów - poinformowała podlaska KAS.

W związku z długą kolejką na drodze krajowej nr 65 przed Waliłami Stacją od blisko trzech tygodni obowiązuje strefa buforowa, która ma usprawniać ruch. W miarę prowadzonych odpraw ciężarówki są sukcesywnie przepuszczane z jednej części strefy do drugiej.

Reklama

Bobrowniki. Kolejki ciężarówek wcześniej sięgały nawet kilkudziesięciu kilometrów

Od ponad ośmiu miesięcy Bobrowniki są jedynym w Podlaskiem drogowym przejściem granicznym obsługującym ruch towarowy z Białorusią. W listopadzie 2021 r., z powodu kryzysu migracyjnego, zawieszono do odwołania odprawy na sąsiednim przejściu w Kuźnicy.

Przez wiele tygodni na przejściu w Bobrownikach utrzymywały się długie, sięgające kilkudziesięciu kilometrów i nawet trzech dni oczekiwania, kolejki ciężarówek wyjeżdżających z Polski. Sytuację zmieniły najpierw ograniczenia związane z unijnym embargiem na towary, które mogłyby być wykorzystane do działań wojennych Rosji wobec Ukrainy, a później wprowadzony w połowie kwietnia w ramach sankcji zakaz transportu drogowego na terytorium UE przez przewoźników z Rosji i Białorusi.

Ruch zmalał do tego stopnia, że przez kilka tygodni odbywał się praktycznie bez kolejek, jedynie w niektóre dni trzeba było poczekać na odprawę godzinę lub dwie. Od połowy maja czas oczekiwania ponownie zaczął się wydłużać i znowu pojawiły się długie kolejki. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy