Reklama

Reklama

Policja zatrzymała dwóch kurierów przewożących migrantów

Podlaska policja zatrzymała obywateli Ukrainy i Uzbekistanu przewożących osoby, które nielegalnie przekroczyły polsko-białoruską granicę. W autach przewozili w sumie osiem osób. Minionej doby 86 cudzoziemców próbowało nielegalnie dostać się do Polski przez granicę z Białorusią - podała w sobotę Straż Graniczna. To najwięcej osób od początku roku.

Do zatrzymania pierwszego kuriera doszło w gminie Jeleniewo - poinformował w sobotę rano rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa.

Obywatel Ukrainy, w aucie przewoził czterech Syryjczyków, którzy - jak podał Krupa - nielegalnie przebywali w Polsce. Rzecznik dodał, że kurier został przekazany Straży Granicznej.

Drugi kurier zatrzymany w Krynkach

Drugiego z kurierów, obywatela Uzbekistanu, policja zatrzymała w Krynkach. Krupa poinformował, że w aucie przewoził czterech Irakijczyków, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. "Kierowca został zatrzymany, a jego samochód trafił na policyjny parking" - podał rzecznik.

Reklama

Od początku marca policja zatrzymała ponad 20 tzw. kurierów. Natomiast od początku kryzysu migracyjnego, czyli od jesieni 2021 roku, na granicy polsko-białoruskiej policja zatrzymała łącznie ponad 380 osób, podejrzanych o pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy. Według danych policyjnych, kurierzy ci przewozili łącznie ok. 1,5 tys. migrantów. Za pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy grozi do ośmiu lat więzienia.

SG: Do Polski próbowało się dostać nielegalnie z Białorusi 86 osób

Na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 86 cudzoziemców, obywateli m.in. Iraku, Jemenu, Nigerii i Syrii - podała w sobotę rano na Twitterze Straż Graniczna. "To najwięcej od początku tego roku" - podkreśliła we wpisie.

"Na odcinku PSG Bobrowniki zatrzymano grupę 19 nielegalnych imigrantów - osoby przeszły przez rzekę Świsłocz" - poinformowała SG.

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Wcześniej na tym terenie od 2 września do 30 listopada 2021 r. obowiązywał stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy