Reklama

Reklama

Podlaskie: Proces matki oskarżonej o zabójstwo noworodka

W Sądzie Okręgowym w Łomży rozpoczął się w piątek (29 maja) proces matki oskarżonej o zabójstwo nowo narodzonego dziecka. Do zbrodni doszło na początku lipca 2019 roku. Według śledczych, kobieta działała z zamiarem bezpośrednim zabójstwa.

Proces odbywa się z wyłączeniem jawności ze względu na charakter sprawy - poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Łomży sędzia Jan Leszczewski. Dodał, że w piątek wyjaśnienia składała oskarżona; rozpoczęło się też przesłuchanie świadków. Przesłuchania kolejnych mają być kontynuowane w drugiej połowie czerwca.

Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Okręgowa w Łomży w pierwszym tygodniu lipca ubiegłego roku. Jak wynika z informacji przekazywanych wtedy przez lokalne media, rodzina miała nie wiedzieć o ukrywanej ciąży, a policję zawiadomił lekarz, do którego zgłosiła się kobieta. Mówił o pacjentce po porodzie, ale bez dziecka.

Reklama

Zwłoki noworodka odkryto w pojemniku w ogrodzie na posesji w jednej z miejscowości położonych w gminie Zbójna. Pierwsze przypuszczenia co do okoliczności śmierci wskazywały na to, że po porodzie dziecko zostało porzucone i pozostawione bez opieki, wskutek czego zmarło. Ostatecznie jednak prokuratura uznała, że są podstawy do zarzutu zabójstwa.

Matce grozi dożywocie

Prokuratura informowała, że dowody zebrane w śledztwie wskazują, że oskarżona bezpośrednio po porodzie "spowodowała uraz okolicy potylicznej, a następnie ukryła dziecko, pozostawiając je bez należytej opieki, w następstwie czego doszło do jego zgonu".

Oskarżonej grozi nawet dożywocie. Od zatrzymania kobieta jest tymczasowo aresztowana. W śledztwie składała wyjaśnienia, do zarzutów nie przyznaje się. Badana była przez biegłych, którzy ocenili, iż w tym przypadku nie można mówić o zabójstwie dziecka przez matkę w okresie porodu pod wpływem jego przebiegu. Byłaby to kwalifikacja łagodniejsza dla oskarżonej, bo grozi za to od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne