Reklama

Reklama

Podlaskie: Martwy ryś w Puszczy Knyszyńskiej

Martwą samicę rysia znaleźli leśnicy na terenie leśnictwa Katrynka w Nadleśnictwie Dojlidy w Puszczy Knyszyńskiej (woj. podlaskie) - poinformował w czwartek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk. Gatunek ten objęty jest ścisłą ochroną.

Zwierzę znaleziono w pobliżu bocznej drogi. Leśnicy przypuszczają, że samica rysia mogła zostać potrącona przez samochód.

Przyczynę śmierci ma wykazać sekcja zwłok zwierzęcia, którą przeprowadzą specjaliści z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Sekcję zleciła placówce z Białowieży Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku - poinformował Jarosław Krawczyk.

Sekcja odbędzie się za kilka dni - powiedział dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży prof. Rafał Kowalczyk.

Pod ścisłą ochroną

Leśnicy przypominają w komunikacie prasowym, że z szacunkowych danych naukowców wynika, że w Polsce jest ok. 200 rysi, są bardzo rzadko spotykane, są samotnikami, lubią tereny niedostępne. Większość osobników - ok. 120 - żyje w Karpatach. "Ze względu na liczebność i wymagające warunki bytowania rysia, gatunek ten został objęty ścisłą ochroną zarówno przez prawo krajowe, jak i międzynarodowe" - przypomina RDLP Białystok.

Reklama

Leśnicy wskazują, że właśnie trwa okres godowy u rysi, co wpływa na zmianę zachowania tych zwierząt.

Prof. Rafał Kowalczyk podkreśla, że zmiana zachowania w czasie godowym dotyczy głównie samców rysia, które w poszukiwaniu partnerki przemieszczają się na duże odległości. Zwierzę może się wtedy poruszać nawet w zasięgu ok. 400 km, może też być mniej "czujne".

Kowalczyk poinformował, że w trakcie opracowania są wyniki inwentaryzacji rysi przeprowadzonej na zlecenie instytucji centralnych ochrony środowiska. Ocenił, że sytuacja - jeżeli chodzi o ochronę rysia w Polsce - nie poprawia się, a ochrona ta ma raczej "bierny" charakter.

"Rysi jest stosunkowo niewiele. Puszcza Białowieska jest takim obszarem, gdzie te zagęszczenia są większe, ale wynika to z warunków bogactwa przyrodniczego Puszczy Białowieskiej" - powiedział Kowalczyk. Podał przykład, że np. w 2019 r. udało się zarejestrować na fotopułapce w tej puszczy samicę z czterema młodymi, co jest bardzo rzadkie.

Wymagający gatunek

Kowalczyk podkreśla, że ryś jest wymagającym gatunkiem, jeśli chodzi nie tylko o warunki do życia, ale także pokarm. Wyjaśnia, że ryś wymaga do życia lasu, w którym występuje zarówno np. podszyt, jak i martwe drewno, bo pomagają mu one w polowaniu. By polować, ryś musi podejść do swojej ofiary na bliską odległość. Dodał, że jeden ryś potrafi zjeść rocznie około 70 saren, więc by chronić rysie i zapewnić im pokarm, powinno się te liczby uwzględniać np. ograniczając plany łowieckie.

Dyrektor IBS dodał, że w zachodniej Polsce realizowany jest obecnie projekt reintrodukcji rysia, w ramach którego wypuszczono już na wolność do środowiska ponad 20 rysi. Projekt realizuje Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze. "Miejmy nadzieję, że ten projekt w jakiś sposób poprawi sytuację rysia w Polsce" - powiedział Kowalczyk.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne