Reklama

Reklama

Podlaskie. Kolejny atak na granicę. Migranci rzucali kamieniami i drewnem

Kolejne ataki na polsko-białoruską granicę na Podlasiu. Straż Graniczna poinformowała o próbach przedarcia się do Polski m.in. w Czeremsze, gdzie zasieki atakowała grupa 35 osób, oślepiająca pograniczników stroboskopem i laserami oraz rzucająca kamieniami i kawałkami drewna. - Grupie migrantów udało się przejść kilka metrów za linię granicy - przekazała por. Anna Michalska, rzeczniczka formacji, która dodała, że migranci zostali odprowadzeni do linii granicznej.

- W nocy z wtorku na środę doszło do kolejnej próby przekroczenia granicy w okolicach Czeremchy w woj. podlaskim. Grupa 35 osób przy pomocy białoruskich funkcjonariuszy forsowała granicę. Polscy funkcjonariusze byli oślepiani laserami i światłem stroboskopowym, w ich stronę rzucano kamienie i kawałki drewna -  poinformowała por. Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej.

Migranci przeszli na stronę polską

- Grupie migrantów udało się przejść kilka metrów za linię granicy. Następnie wszystkie osoby zostały zatrzymane i doprowadzone do linii granicy - dodała por. Michalska.

Podlaskie: Straż Graniczna nadal szuka czteroletniej Irakijki

Do incydentu doszło również na odcinkach granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych, gdzie polski patrol był oślepiany laserem z samochodu służb białoruskich - powiedziała por. Anna Michalska.

Reklama

Funkcjonariusze obrzuceni kamieniami

Z kolei "w Kuźnicy polski posterunek został obrzucony kamieniami" - dodała Michalska. Sprawcy nie są znani.

Podlaskie: Znaleziono zwłoki w lesie. Przy ciele był zagraniczny paszport

Ostatniej doby zanotowano 51 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Funkcjonariusze SG wydali 6 postanowień o opuszczeniu terytorium RP. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała około 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy.

Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada. Obecnie wzdłuż granicy z Białorusią obowiązują nowe przepisy o zakazie przebywania.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje