Reklama

Reklama

Podlaskie: Do Grajewa po 28 latach wróci Wojsko Polskie

Do Grajewa (woj. podlaskie) powróci Wojsko Polskie. W sobotę szef MON Mariusz Błaszczak podpisał porozumienie w tej sprawie. Jednostkę w Grajewie zlikwidowano w 1994 r., czyli 28 lat temu. - Wschód Polski musi być nasycony Wojskiem Polskim - powiedział Błaszczak.

Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w sobotę w Grajewie (woj. podlaskie) porozumienie o przekazaniu nieruchomości dla nowej jednostki wojskowej.

- Ta jednostka, która powstanie niebawem w Grajewie będzie wchodziła w skład nowej dywizji - Podlaskiej Dywizji WP, kolejnej dywizji sformowanej na wschodzie naszego kraju, bo właśnie tam muszą być jednostki wojskowe - powiedział szef MON podczas uroczystości podpisania porozumienia. 

Dodał, że "wschód Polski musi być nasycony Wojskiem Polskim".

Mariusz Błaszczak o "odbudowującym się imperium rosyjskim"

Jak podkreślił Błaszczak, "polskie władze zrobią wszystko, żeby ziemia polska nie była zajęta przez odbudowujące się imperium rosyjskie". 

Reklama

- Żeby tak się stało Wojsko Polskie musi być silne i liczne, uzbrojone w nowoczesną broń i konsekwentnie ten proces przeprowadzamy - mówił Błaszczak.

Jednocześnie zapewnił, że będzie "nieustannie rozwijał Wojsko Polskie". 

- Dlatego w Grajewie i w powiecie grajewskim będzie brygada zmotoryzowana. Będzie na terenach, które dziś zostały przekazane Wojsku Polskiemu przez władze lokalne - mówił Błaszczak. Dodał, że to ważny wkład w obronność i bezpieczeństwo Polski, a bezpieczeństwo było zawsze jednym z najważniejszych elementów programu PiS.

24 ha gruntów od miasta

Burmistrz Grajewa Dariusz Latarowski powiedział dziennikarzom, że miasto Grajewo przekazuje wojsku 24 ha gruntów miejskich (obecnie nieużytków, terenów leśnych, terenów zdegradowanych, przed wieloma laty był to teren wojskowy wykorzystywany jako poligon), a do tego mają także dojść 33 ha gruntów Skarbu Państwa (miasto prosi o rekomendacje ze strony Lasów Państwowych), 2 ha mają być także odkupione od prywatnego właściciela.

- Łącznie to będzie prawie 60 ha i liczę na to, że to przedsięwzięcie będzie kluczowym w tworzeniu V Dywizji Zmechanizowanej - powiedział Latarowski. Podkreślił, że jednostka wojskowa to dla miasta ogromna szansa na rozwój, większy potencjał ekonomiczny miasta, pracę dla mieszkańców, ale też większe bezpieczeństwo.

Powiat grajewski przekazuje natomiast wojsku 12 ha ziemi w Wojewodzinie w gminie Grajewo. Wicestarosta grajewski Tomasz Cebeliński powiedział, że teren ten jest oddalony od gruntów przekazanych pod nową jednostkę w Grajewie o ok. 5 km. Ziemia ta obecnie jest użytkiem rolnym. W 2023 r. ma być przebudowana droga powiatowa prowadząca do Grajewa.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy