Reklama

Reklama

Podlaskie: Akt oskarżenia 24 lata po zabójstwie. Zdecydowały nowe badania DNA

Czy po ponad 24 latach będzie wreszcie wyjaśniona zbrodnia na 73-letniej samotnej kobiecie, która w kwietniu 1996 roku została uduszona we własnym domu na obrzeżach Hajnówki? Prokuratura oskarżyła właśnie 57-letniego dziś Dariusza K. Pomogły w tym nowe badania, tym razem DNA, śladów zabezpieczonych na miejscu zbrodni.

O sprawie pisze "Gazeta Współczesna".

Jak przypomina, kobieta uchodziła za osobę zamożną, utrzymywała kontakty z rodziną z zagranicy, dostawała stamtąd prezenty. Śledczy od początku podejrzewali, że sprawcy mieli motyw rabunkowy.

Prokuratura ustaliła wówczas, że po zabójstwie zabrano z domu 73-latki m.in. flakon perfum limitowanej edycji, które można było kupić jedynie w Niemczech. W miejscu zamieszkania Dariusza K. znaleziono te perfumy, ale to było za mało, aby postawić zarzuty. Dlatego po czterech miesiacach śledztwo zostało umorzone.

Reklama

Na miejscu zbrodni zabezpieczono również ślady krwi. "Badania grupowe, jakie były dostępne w 1996 r., pozwoliły jedynie na ustalenie grupy krwi. Nie pozwoliły na połączenie jej z konkretną osobą. Nie było świadków zbrodni, nikt się do niej nie przyznał" - mówi Jan Andrejczuk, szef Prokuratury Rejonowej w Hajnówce, cytowany przez "Gazetą Współczesną".

Gdy funkcjonariusze z podlaskiego "Archiwum X" razem z policjantami kryminalnymi z komendy w Hajnówce zaczęli jeszcze raz gromadzić nowe dowody, przeprowadzono ponownie badania DNA, które - jak mówi prokurator Andrejczuk - udało się powiązać z oskarżonym. "Wbrew temu, co twierdził - miał kontakt z pokrzywdzoną" - potwierdza prokuratura. 

Dariusz K. usłyszał zarzut zabójstwa połączonego z rozbojem. Teraz stanie przed Sądem Okręgowym w Białymstoku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy