Reklama

Reklama

Migranci forsowali polską granicę. "Próbowali pokonać stalową barierę"

Minionej doby 63 cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski - informuje straż graniczna. Kilkunastoosobowa grupa starała się pokonać stalową barierę na granicy. Inna grupa przepłynęła jezioro Szlam. Migranci mieli przy sobie plecaki i śpiwory.

Jak podała SG na Twitterze, wśród osób, które próbowały się przedostać do Polski byli m.in. obywatele Konga.

"13-osobowa grupa próbowała pokonać barierę, wycofała się na Białoruś" - podała SG.

SG informuje też o 14-osobowej grupie cudzoziemców, która przy wsparciu białoruskich służb przepłynęła na pontonach przez graniczne jezioro Szlam.

Na załączonym do informacji filmiku widać pontony, a także leżące obok nich plecaki i śpiwory.

W lipcu i sierpniu Straż Graniczna odnotowała po ok. 900 prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. Od początku września było ich ponad 800.

Reklama

Zakaz w całym województwie

Po zbudowaniu stalowego ogrodzenia na granicy z Białorusią prowadzone są jeszcze prace związane z uruchomieniem tzw. bariery elektronicznej. Pierwsze jej kilometry mają być gotowe na przełomie września i października. Pełne uruchomienie systemu złożonego m.in. z sieci detektorów i kamer wraz z Centrum Nadzoru w Białymstoku, do którego będą trafiać sygnały z urządzeń na granicy, planowane jest na listopad-grudzień.

Zobacz też: Straż Graniczna: 44 osoby próbowały nielegalnie dostać się do Polski

Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.

Zakaz, który pierwotnie obowiązywał do 15 września, został wydłużony do końca listopada. Decyzja ma związek z trwającymi pracami przy budowie zabezpieczeń elektronicznych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy