Reklama

Reklama

Marsz Równości w Białymstoku. Jest pierwszy akt oskarżenia

Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe skierowała do sądu pierwszy akt oskarżenia związany z incydentami, które miały miejsce wokół Marszu Równości, który ulicami miasta przeszedł 20 lipca. Oskarżony 35-latek odpowie za rzucanie kamieniami i butelkami w kierunku policjantów. "Do końca września powinno zakończyć się jeszcze kilka podobnych postępowań" - powiedział prokurator Wojciech Zalesko.

Poinformował o tym w czwartek szef tej prokuratury Wojciech Zalesko. Jak wynika z aktu oskarżenia, zachowanie oskarżonego mężczyzny zostało zakwalifikowane jako usiłowanie naruszenia nietykalności jednej z policjantek w trakcie wykonywania przez nią obowiązków służbowych. "W ten sposób, że rzucał w jej kierunku szklanymi butelkami i kamieniami" - wyjaśnił prokurator.

Zalesko dodał, że do końca września powinno zakończyć się jeszcze kilka podobnych postępowań. W sumie w tej prokuraturze trwa ponad trzydzieści postępowań związanych z wydarzeniami, które miały miejsce 20 lipca, gdy ulicami Białegostoku przeszedł pierwszy Marsz Równości pod hasłem "Białystok domem dla wszystkich". Odbyło się też wtedy kilka kontrmanifestacji, a także "Piknik Rodziny" zorganizowany przez marszałka województwa jako alternatywa do Marszu Równości.

Reklama

Kontrmanifestacje

Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci, w tym przedstawiciele środowisk kibicowskich; policja musiała użyć gazu. W stronę uczestników rzucano kamieniami, petardami, jajkami i butelkami, wykrzykiwano też obraźliwe słowa. Do tej pory policja zidentyfikowała ponad 140 osób w związku z przestępstwami lub wykroczeniami w związku z tymi wydarzeniami, ale tej weryfikacji jeszcze nie zakończyła.

Duża część postępowań w Prokuraturze Rejonowej Białystok-Południe, to postępowania sprawdzające dotyczące zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, złożonych po marszu.

Zawiadomienie prezydenta miasta odrzucone

Prokurator Zalesko poinformował w czwartek o odmowie wszczęcia postępowania z zawiadomienia złożonego przez prezydenta Białegostoku. Chodziło o przemarsz uczestników "Pikniku Rodzinnego", który odbył się z inicjatywy marszałka województwa; w ocenie prezydenta Tadeusza Truskolaskiego, przemarsz był nielegalny (bez wymaganego prawem zezwolenia), a przez to zagrażał zdrowiu i życiu jego uczestników.

"Odmówiliśmy w tym zakresie wszczęcia postępowania wobec braku znamion czynu zabronionego" - powiedział prok. Zalesko. Szczegółów uzasadnienia tego postanowienia nie podał. Postępowanie sprawdzające (w tym zakresie również odmówiono wszczęcia postępowania) obejmowało też inną część zawiadomienia prezydenta Białegostoku; chodziło m.in. o podejrzenie wywierania wpływu na czynności urzędowe prezydenta. Naciski takie - w ocenie Tadeusza Truskolaskiego - miał wywierać na niego marszałek, jeszcze przed Marszem Równości; chodziło o to, by - jako prezydent Białegostoku - zakazał tego marszu.

Postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania nie jest prawomocne; prezydent może złożyć zażalenie.

W ubiegłym tygodniu Prokuratura Rejonowa Białystok-Północ odmówiła wszczęcia śledztwa z zawiadomienia marszałka województwa, w którym zarzucał on prezydentowi, iż ten nie dopełnił obowiązków, nie zakazując Marszu Równości. Po analizie dokumentów i decyzji administracyjnych, śledczy uznali, że na żadnym etapie działań magistratu nie złamano prawa. Tu również składającemu zawiadomienie przysługuje zażalenie.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy