Reklama

Interwencje na granicy z Białorusią. Do Polski próbowało się dostać ponad 80 osób

Od początku marca Straż Graniczna odnotowała blisko 450 prób nielegalnego dostania się z Białorusi do Polski. Tylko w niedzielę ponad 80 osób chciało przekroczyć granicę. W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i Siemianówce.

82 cudzoziemców próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. Zatrzymano też obywatela Ukrainy, podejrzanego o pomoc przy nielegalnym przekraczaniu tej granicy, który przewoził sześciu Jemeńczyków - podała SG w raporcie z minionej doby.

W okolicach Bobrownik i Krynek (Podlaskie) kilkanaście osób, pochodzących z Komorów, Syrii, Nigerii i Pakistanu, przeprawiło się przez graniczną rzekę Świsłocz - podała Straż Graniczna w poniedziałek rano na Twitterze.

Próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

Od początku marca odnotowano blisko 450 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W lutym było to ok. 1,5 tys. prób, w styczniu ponad 1,4 tys.

Reklama

Obecnie w Podlaskiem obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku, w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa.

Pasem drogi granicznej jest - według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej - obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

Budowa zapory na granicy z Białorusią

Na granicy polsko-białoruskiej kończy się budowa zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem - zbudowanej w ub. roku na 186 km granicy - zapory stalowej o wysokości 5,5 m.

Zapora elektroniczna będzie docelowo miała nieco ponad 200 km długości. Gotowych jest 10 z 11 odcinków tej bariery. Obecnie działa ona na 181 km. Trwają jeszcze prace na ostatnim, blisko 25-kilometrowym odcinku, w okolicach Narewki i Białowieży.

W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i Siemianówce.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Straż Graniczna | Białoruś

Reklama

Reklama

Reklama