Reklama

Reklama

Granica. Stanisław Żaryn: Migranci są zaopatrywani przez Białorusinów

Migranci otrzymują sprzęt do niszczenia zabezpieczeń i budowy obozowiska od Białorusinów - przekazał na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Do wpisów dołączył zdjęcia. Policja pokazała natomiast nagranie z policyjnego śmigłowca, na którym widać, jak wygląda sytuacja na granicy. Tymczasem strona białoruska informuje o kolejnych grupach zmierzających w stronę Polski.

Na zamieszczonych zdjęciach widać m.in artykuły spożywcze i gaz do palników służących do podgrzewania jedzenia. Na jednej z fotografii widać grupę ludzi, za którymi stoi beczka z wodą. Zdjęcia opatrzone są podpisem: "Migranci na bieżąco są zaopatrywani przez Białorusinów".

Zobacz też: Sytuacja na granicy w światowych mediach. Stanisław Żaryn odpowiada CNN

Kolejny wpis na Twitterze Stanisława Żaryna dotyczy narzędzi, które trafiają do imigrantów. "Otrzymują nawet sprzęt do niszczenia zabezpieczeń i budowy obozowiska" - napisał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Na dołączonych zdjęciach widać mężczyzn z siekierami oraz umundurowane osoby, które niosą szczypce do cięcia metalu.

Reklama

Duża grupa migrantów zmierza na granicę

Tymczasem Państwowy Komitet Graniczny (GPK) Białorusi poinformował, że duża grupa migrantów zmierza w stronę tymczasowego obozu przy granicy z Polską.

W grupie ma się znajdować około 100 migrantów.

Jak odnotował GPK, sytuacja na granicy polsko-białoruskiej skomplikowała się dodatkowo w poniedziałek, kiedy w rejon granicy od strony białoruskiej podeszło około 1000 migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, pragnących przedostać się do UE.

Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała blisko 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego prawie 4,4 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września, w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

W poniedziałek duża grupa migrantów przeszła po stronie białoruskiej w kierunku granicy z Polską. Migranci zgromadzili się w okolicach Kuźnicy. Resort obrony narodowej poinformował tego dnia, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę przekroczenia granicy. Migranci stworzyli obozowisko w rejonie Kuźnicy, pilnowani są przez służby białoruskie. W kolejnych dniach dochodziło do kolejnych prób przejścia granicy przez grupy migrantów, udaremnionych przez polskie służby. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje