Reklama

Reklama

Granica polsko-białoruska. Straż Graniczna: odnotowaliśmy 223 próby nielegalnego przekroczenia granicy

Straż Graniczna poinformowała o 223 próbach nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Według danych przekazanych na Twitterze wobec 77 cudzoziemców wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski.

"Wczoraj (tj. 13.11) odnotowaliśmy 223 próby nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. Wobec 77 osób wydane zostały postanowienia o opuszczeniu RP. Minionej doby doszło do dwóch siłowych prób przekroczenia granicy (Dubicze Cerkiewne oraz Kolonia Klukowicze)" - podała na Twitterze Straż Graniczna.

 

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Czytaj Tygodnik Interii: Kim są żołnierze WOT?

Reklama

Z kolei podlaska policja zatrzymała czterech kolejnych tzw. kurierów przewożących migrantów. 

Przewozili oni łącznie trzynaście osób nielegalnie przebywających w Polsce zatrzymali podlascy policjanci. To dwaj obywatele Gruzji, Polak i Syryjczyk - przekazał rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa.

Kierowcy ci zostali zatrzymani "w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy". Przewożeni przez nich migranci to Syryjczycy, Irakijczycy i dwóch obywateli Turcji.

Do zatrzymań doszło ostatniej doby w Rzędzianach, w Ryżówce i w punktach kontrolnych w Głębokim Brodzie oraz w Szczytach Dzięciołowie.

W Rzędzianach, Syryjczyk z niemiecką kartą pobytu przewoził w volkswagenie dwóch obywateli Syrii.

W Ryżówce policjanci zatrzymali opla, w którym było czterech Irakijczyków. Autem kierował Gruzin, który miał kartę pobytu na terenie Polski.

Na punkcie kontrolnym w Głębokim Brodzie policja zatrzymała toyotę, w której Polak przewoził dwóch obywateli Turcji i dwóch Irakijczyków.

Policjanci z Krakowa na punkcie kontrolnym w Szczytach Dzięciołowie zatrzymali natomiast toyotę, w której Gruzin przewoził trzech Syryjczyków.

Granica polsko-białoruska. Trwa stan wyjątkowy

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Pod koniec września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

W sobotę 13 listopada podlaska policja poinformowała o odnalezieniu zwłok 20-letniego Syryjczyka. 

Reklama

Reklama

Reklama