Reklama

Reklama

Granica polsko-białoruska. Stanisław Żaryn: W miasteczku w Bruzgach powstała łaźnia

Widać wyraźnie, że miasteczko migrantów jest zabezpieczane przez białoruskie służby i armię - napisał w czwartek na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, który opublikował zdjęcia z białoruskich Bruzg. Na miejscu powstały m.in. punkty gastronomiczne, sklepy i... publiczna łaźnia.

Do wpisów dołączone są zdjęcia, na których widać wojskowe ciężarówki, z których wypakowywane są deski i inne przedmioty. "Służby białoruskie rozbudowują miasteczko, które powstało wokół magazynów firmy Bremino w Bruzgach. Trafili do nich cudzoziemcy koczujący wcześniej przy granicy z Polską" - napisał Stanisław Żaryn. "W okolicy powstały już punkty gastronomiczne, sklepy, kantor, a obecnie... publiczna łaźnia" - dodał.

Na kolejnych zdjęciach widać też wnętrze dużego namiotu i duże ilości ręczników. "Wojsko ukończyło właśnie budowę wojskowej łaźni, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie magazynów" - przekazał rzecznik. Jak podkreślił, "infrastruktury użyczyło białoruskie wojsko, dokładnie Zachodnie Dowództwo Operacyjne z Grodna".

Reklama

Zdjęcie, na którym widać wojskowe ciężarówki, rzecznik skomentował podpisem: "Trwają również przygotowania do uruchomienia wojskowego studia nagrań, które będzie służyło propagandzie rosyjskiej i białoruskiej. Infrastrukturę na jego potrzeby ma przeznaczyć białoruski operator telekomunikacyjny".

"Strona białoruska przygotowuje się do długotrwałego utrzymywania cudzoziemców przy granicy z Polską w celu dalszego prowadzenia operacji przeciwko Polsce i UE. Widać wyraźnie, że miasteczko migrantów jest zabezpieczane przez białoruskie służby i armię" - skomentował Stanisław Żaryn.

Migranci zawróceni na Białoruś

Ponad 230 agresywnych migrantów forsowało w środę wieczorem granicę z Polską w okolicach Czeremchy (Podlaskie). Zostali zawróceni na Białoruś. Kilka osób trafiło do szpitala i placówek SG - poinformowała w czwartek PAP rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Ostatniej doby zanotowano 375 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 35 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Zobacz też: Granica. Polacy w sondażu ocenili działania rządu

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.

Reklama

Reklama

Reklama