Reklama

Reklama

Dziennikarze będą mogli pracować w strefie przygranicznej

Sejm w tym tygodniu zajmie się projektem ustawy, który ureguluje obecność dziennikarzy w strefie przygranicznej. Po 2 grudnia będą mogli tam pracować - przekazał w poniedziałek wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

Poboży przypomniał w poniedziałek w TVP1, że do 2 grudnia w pasie przy granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, ale "wraz z jego końcem pojawia się konieczność ponownego uregulowania sytuacji tego obszaru".

Dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej. Reguluje on m.in. sprawy związane z obecnością w pasie przygranicznym dziennikarzy.

Zobacz też: Granica polsko-białoruska. Mariusz Kamiński: Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz

- W projekcie, który wychodzi od MSWiA, jest założenie, które mówi, że w konsultacji ze Strażą Graniczną będzie wydawane coś na kształt akredytacji dla dziennikarzy - powiedział wiceminister.

Reklama

Procedowany w trybie obiegowym

- Oczywistym jest, że jeżeli w jakimś miejscu będziemy mieli do czynienia z nasilonymi prowokacjami, albo zaczną się tam inwestycje strategiczne związane z budową zapory na granicy, to nie można sobie wyobrazić, aby tam byli w tym momencie dziennikarze. Ale co do zasady dziennikarze będą wpuszczani na ten obszar przygraniczny - podkreślił.

Przekazał, że projekt nowelizacji został przedłożony do konsultacji międzyresortowych. - Jest on procedowany w trybie obiegowym, czyli bez konieczności obecności członków rządu - wyjaśnił.

Przypomniał, że "jest pomysł, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu, jeszcze w tym tygodniu (projekt nowelizacji - red.) wszedł pod obrady parlamentu".

W miniony czwartek do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił projekt nowelizacji m.in. ustawy o ochronie granicy państwowej. Szef MSWiA Mariusz Kamiński powiedział w sobotę, że projekt ws. strefy przygranicznej uwzględnia prawo do wykonywania zawodu i przekazywania informacji przez dziennikarzy; będą oni mogli tam przebywać na zasadach określonych przez Straż Graniczną i redakcje o zasięgu ogólnopolskim, będą mogły korzystać z tej możliwości.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne