Reklama

Reklama

Cudzoziemcy próbowali dostać się do Polski. Granicę forsowali przy użyciu drabiny

Udaremniono kolejne próby nielegalnego przedostania się do kraju przez granicę polsko-białoruską - przekazała Straż Graniczna. Służby dodały, że niektórzy cudzoziemcy przeszli przez rozlewiska rzek, inni z kolei użyli drabiny. Na granicy jest finalizowana budowa 187 kilometrowej zapory, która ma utrudniać niekontrolowany ruch migracyjny.

Straż Graniczna (SG) przekazała w mediach społecznościowych o próbie nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej przez 21 cudzoziemców. Poinformowano, że wśród zatrzymanych cudzoziemców są obywatele m.in. Egiptu, Kuby, Syrii i Iraku.

SG podała też, że na terenach ochranianych przez placówki SG w Białowieży i Michałowie cudzoziemcy przedostali się na polską stronę przez rozlewiska rzek, a na terenie placówki SG w Czeremsze cudzoziemcy przedostali się przy użyciu drabiny.

Reklama

"Wszystkie osoby zatrzymano" - przekazała Straż Graniczna.

Mur na wchodzie Polski wciąż w budowie

Dobiega końca stawianie zapory na granicy polsko-białoruskiej. Będzie ona miała 187 km długości. "Inwestycja ma zakończyć się do połowy lipca" - poinformował wiceminister SWiA Maciej Wąsik. Bariery brakuje jeszcze na odcinku ok. 7 km w rejonie Białowieży.

Zapora to ogrodzenie ze stalowych przęseł, które ma pięć metrów wysokości i jest zwieńczone concertiną, czyli zwojami drutu ostrzowego. Do jesieni ma być gotowe również zabezpieczenie elektroniczne, czyli system kamer i detektorów.

Wciąż obowiązuje zakaz zbliżania się do granicy na bliżej niż 200 metrów

Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim.

Wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

CZYTAJ WIĘCEJ: Termin zakończenia budowy zapory na granicy przedłużony. "Widzimy koniec inwestycji 15 lipca" 

Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o wprowadzenie takiego zakazu wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicy z Białorusią obowiązuje w całym województwie podlaskim, za wyjątkiem odcinków granicy państwowej przebiegających na rzekach granicznych. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy