Reklama

Reklama

​Białystok: Kuria przeprasza za nabożeństwo ONR w katedrze

Kuria Archidiecezjalna w Białymstoku wydała oświadczenie, w którym przeprasza wszystkich, którzy "poczuli się dotknięci zachowaniem członków ONR w katedrze białostockiej". Chodzi o nabożeństwo odprawione tam w sobotę, które było częścią obchodów 82. rocznicy ONR.

"Incydent wynikł z niedopatrzenia administracji parafialnej. Kuria zapewnia, iż Kościół białostocki jest apartyjny i jest mu obcy nacjonalizm" - napisano w oświadczeniu opublikowanym we wtorek a stronie internetowej Archidiecezji Białostockiej.

W ramach obchodów ONR odbyło się nie tylko okolicznościowe nabożeństwo w najważniejszej w mieście świątyni katolickiej, ale także marsz ulicami miasta, w którym według policji wzięło udział około 400 osób oraz koncert w klubie na terenie Politechniki Białostockiej. 

Władze tej uczelni w miniony poniedziałek wydały oświadczenie, w którym odcięły się od poglądów głoszonych przez ONR. Poinformowały też, że pracę stracił szef fundacji prowadzonej przez politechnikę, która odpowiadała za wynajem klubu. 

Reklama

Krytyczny arcybiskup Gądecki

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyraził "zdecydowaną dezaprobatę dla wykorzystywania świątyni do głoszenia poglądów obcych wierze chrześcijańskiej".

"Każdy może wyrażać swoje osobiste poglądy, lecz w swoim własnym imieniu i na własną odpowiedzialność. W kościele zaś jest miejsce dla przepowiadania ewangelii zachęcającej do miłości każdego człowieka" - napisał arcybiskup Stanisław Gądecki w komunikacie.

Reklama

Reklama

Reklama