Reklama

Reklama

40 osób próbowało nielegalnie dostać się do Polski z Białorusi

Obywatele Sierra Leone, Senegalu i Algierii - w sumie 40 osób - próbowali w poniedziałek nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę - informuje w raporcie z minionej doby Straż Graniczna.

Największa, 11-osobowa grupa przekroczyła granicę na odcinku, za którego ochronę odpowiada placówka w Płaskiej. Niedaleko Białowieży grupa licząca siedem osób próbowała przejść na polską stronę, przerzucając kładkę przez concertinę - poinformowała Straż Graniczna we wtorek rano na Twitterze.

Według danych SG, od początku roku było ponad 5,6 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W maju - ponad 900, do tej pory w czerwcu - ponad 200.

Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią

Jeszcze do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Reklama

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

W miniony czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że rozporządzenie nie będzie przedłużane i przestaje obowiązywać od 1 lipca. Jednocześnie wojewoda podlaski wprowadzi czasowy zakaz przebywania w odległości 200 metrów od granicy państwowej z Białorusią.

Bariera na granicy polsko-białoruskiej

Trwają odbiory techniczne ukończonych odcinków bariery budowanej na granicy polsko-białoruskiej. Jak informuje SG, przęsła ustawione są na długości ok. 140 km, na pozostałych odcinkach (łącznie zapora będzie miała 186 km) prace też są zaawansowane.

Praktycznie w całości gotowa jest droga techniczna biegnąca wzdłuż granicy, a wykonawcy deklarują dotrzymanie terminu oddania całej zapory do użytku z końcem czerwca. Do końca trzeciego kwartału tego roku ma być gotowa również tzw. zapora elektroniczna, czyli wyposażenie ogrodzenia w sieć czujników i kamer.

W siedzibie Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku powstanie centrum nadzoru działające w oparciu o tę barierę elektroniczną, które będzie zbierać informacje i przekazywał je do placówek, aby reagowały na konkretne sytuacje na granicy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy