Reklama

Reklama

Zakwitły azalie pontyjskie

W najmniejszym w kraju rezerwacie przyrody, w Woli Żarczyckiej k. Leżajska (Podkarpackie), zakwitły jedyne w Polsce azalie pontyjskie, rosnące na naturalnym stanowisku.

- Na razie pojawiły się pojedyncze kwiaty. Za kilka dni powinno zakwitnąć dużo więcej. Azalia kwitnie do dziesięciu dni - powiedział Lech Steliga z miejscowego nadleśnictwa.

Reklama

Przypomniał, że w Woli Żarczyckiej w przysiółku Kołacznia znajduje się najbardziej na zachód wysunięte w Europie naturalne stanowisko tego krzewu z rodziny wrzosowatych.

- Choć istnieje legenda, która temu zaprzecza. Według niej, azalie nie pojawiły się bez udziału człowieka, ale zasadzono je na grobie poległego w walce chana tatarskiego - zauważa Steliga.

Azalia pontyjska (różanecznik żółty) występuje głównie na Wołyniu, Polesiu, Kaukazie i w Azji Mniejszej. Jest krzewem osiągającym od 1,5 do 2,5 metra wysokości, o liściach podłużnie lancetowatych, opadających na zimę. Jesienią liście zmieniają kolor na karmazynowo-czerwony. Kwiaty są duże, mają średnicę 3-7 cm. Liczne gatunki i odmiany różaneczników są popularnymi krzewami ogrodowymi.

Rezerwat w Woli Żarczyckiej powstał w 1957 roku. Ma powierzchnię niespełna 10 arów. Azalie rosną tam na piaszczystej wydmie przylegającej do bagna.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje