Reklama

Reklama

Rzeszów: Wyrok dla kierowcy ukraińskiego autokaru utrzymany

​Sąd Apelacyjny w Rzeszowie utrzymał w czwartek karę 6,5 roku więzienia dla kierowcy ukraińskiego autokaru za spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, w wyniku której śmierć poniosły trzy osoby, a 50 odniosło obrażenia.

Sąd odwoławczy zmienił jednak kwalifikacje czynu na działanie nieumyślne (sąd I instancji uznał, że było to działanie umyślne). Mimo tej zmiany uznał jednak, że orzeczona w I instancji kara jest adekwatna do odpowiedzialności oskarżonego. Wyrok jest prawomocny.

Do katastrofy doszło w sierpniu 2018 r. w Leszczawie Dolnej (Podkarpackie). Sąd Okręgowy w Przemyślu w czerwcu br. skazał za ten czyn 43-letniego Mykołę Ł. na sześć i pół roku więzienia. Zakazał też kierowcy prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na terenie Polski przez 15 lat oraz nakazał zapłacić po 10 tys. zł nawiązki dla oskarżycielki posiłkowej Tamary P. (żony mężczyzny, który zginął i będącej także pokrzywdzoną w katastrofie) oraz trzech innych pokrzywdzonych.

Reklama

Mykoła Ł. miał również zapłacić za adwokata Tamary P. Sąd zwolnił go jednak z opłat sądowych ze względu na jego sytuację materialną i zaliczył mu dotychczasowy areszt na poczet kary pozbawienia wolności.

Od tego orzeczenia apelację złożyli obrońca oskarżonego oraz pełnomocnik jednego z oskarżycieli posiłkowych. Prokuratura nie wnosiła apelacji. Kara, na jaką skazał kierowcę sąd, jest bowiem zasadniczo taka, jakiej w mowie końcowej domagała się prokurator Beata Starzecka.

Oskarżonego nie było w czwartek na ogłoszeniu wyroku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy