Reklama

Reklama

Roboty medyczne da Vinci operują w Rzeszowie

Szpital w Rzeszowie jest pierwszą jednostką w Polsce, w której zabiegi w jednym czasie wykonano przy użyciu dwóch robotów. W Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie odbyło się w takich sześć operacji.

Jak poinformowała placówka w sobotnim komunikacie, w ciągu jednego dnia u pięciu pacjentów cierpiących na nowotwór gruczołu krokowego wykonano operacje radykalnej prostatektomii.

"Najmłodszy spośród operowanych miał 59 lat, a najstarszy 74. Także po raz pierwszy w Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej z robotem da Vinci u młodego, tylko 43-letniego mężczyzny, został usunięty guz nerki w granicy zdrowych tkanek z zachowaniem narządu" - podał szpital.

Każdy z zabiegów trwał od 1,5 do 2 godzin. Operacje wykonał dr Paweł Wisz - kierownik centrum w Rzeszowie przy udziale urologów, doświadczonych operatorów da Vinci: dr. Stefano Puliattiego - szefa Kliniki Urologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Modenie (Włochy) i dr. Rubena de Groote ze Szpitala w OLV w Aalst (Belgia).

Reklama

"Tak dziś pracują ośrodki robotyczne na całym świecie"

We wszystkich zabiegach operatorzy wspierani byli przez przeszkolony 4-osobowy zespół lekarski, 6 instrumentariuszek Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej oraz 2 lekarzy anestezjologów i 2 pielęgniarki anestezjologiczne z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Jak podkreślono w komunikacie, zagraniczni lekarze to wykwalifikowani urolodzy na co dzień pracujący w ośrodkach specjalizujących się w chirurgii robotycznej w urologii i odpowiadający za szkolenie innych specjalistów z tego zakresu w Europie.

Jak zaznaczył, cytowany w komunikacie dr Wisz, celem przedsięwzięcia była prezentacja wydajności i możliwości, jakie daje leczenie nowotworów chirurgią wspieraną przez systemy robotyczne. "Tak dziś pracują ośrodki robotyczne na całym świecie. Standardem jest więcej niż dwa urządzenia w jednoczesnej pracy, a więc jeszcze większe możliwości i szybszy dostęp pacjenta do leczenia" - dodał.

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie w maju br. rozpoczął współpracę z zewnętrzną firmą, która wypożycza robota da Vinci. Drugie urządzenie zostało bezpłatnie udostępnione przez dystrybutora systemów na Polskę - firmę Synektik.

W Polsce działa 16 ośrodków robotycznych, które tylko w pierwszym kwartale br. wykonały 415 zabiegów, tj. 57 proc. więcej niż rok wcześniej. Podkarpacki ośrodek, działający od maja br. wykonał 71 operacji.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama