Reklama

Reklama

Prezydent Rzeszowa wybrał swoich zastępców

Konrad Fijołek, nowy prezydent Rzeszowa, zwołał konferencję prasową, na której przedstawił swoich zastępców. Zostali nimi Krystyna Stachowska, Jolanta Kaźmierczak oraz Dariusz Urbanik.

Przedstawiając swoich zastępców, Fijołek podkreślił, że zgodnie z zapowiedzią z kampanii zarząd miasta będzie w 50 proc. reprezentowany przez kobiety.

- Taka sytuacja będzie miała miejsce pierwszy raz w historii miasta. Pierwszy raz w naszej historii zdarzy się, że miasto będzie miało wiceprezydentkę i to nie jedną, a dwie. Chciałbym ten akcent bardzo wyraźnie podkreślić - mówił prezydent. Zaznaczył przy tym, że przy wyborze swoich zastępców kierował się kompetencjami i doświadczeniem.

Pełnomocnicy w różnych dziedzinach

Zastępcą Fijołka odpowiedzialnym za inwestycje w mieście będzie Dariusz Urbanik, który dotychczas pracował w biznesie, m.in. w firmie Skanska, a ostatnio był dyr. w firmie Strabag.

Reklama

Natomiast dotychczasowa radna klubu Rozwój Rzeszowa Krystyna Stachowska zajmie się w rzeszowskim Ratuszu działaniami z zakresu edukacji, pomocy społecznej, kultury i promocji. Z kolei Jolanta Kaźmierczak, która też zasiada w radzie miasta i szefuje klubowi PO, odpowiedzialna będzie m.in. za gospodarkę komunalną i nieruchomości.

Fijołek powiedział, że wiceprezydenci formalnie przejmą swoje obowiązki w różnych terminach, zajmie to od 1 do 3 tygodni. Tłumaczył to tym, że część osób przychodzi do samorządu z biznesu i muszą zakończyć swoje dotychczasowe projekty.

Jak mówił Fijołek, skompletowanie zastępców było trudne, bo "w Rzeszowie można znaleźć bardzo dużo kompetentnych ludzi". - Kilkoro bardzo kompetentnych ludzi zostaje np. w radzie miasta, bo tam też potrzebujemy ich umiejętności - dodał.

Prezydent zapowiedział, że niedługo powołani będą też pełnomocnicy w poszczególnych dziedzinach.

Ewenement na skalę kraju

Urbanik pytany przez dziennikarzy, dlaczego zdecydował się przyjąć stanowisko wiceprezydenta Rzeszowa, odparł, że chce wspomóc prezydenta, którego zna od wielu lat oraz rozwijać miasto, w którym mieszka cała jego najbliższa rodzina.

Kaźmierczak z kolei mówiła, że swoje zaangażowanie społeczne i wiedzę na temat rynku nieruchomości chciałaby spożytkować w pracy w magistracie.

Krystyna Stachowska, która jest agentem ubezpieczeniowym, podkreślała swoje umiejętności zarządzania zespołem i pracy w grupie.

W miejsce Kaźmierczak do rady miasta wejdzie kolejna osoba z listy - będzie to Mateusz Maciejczyk. Natomiast mandat po Stachowiak będzie nieobsadzony do końca kadencji, ponieważ dołączyła ona do rady w styczniu 2019 r. po tym, jak do Rzeszowa włączona została Matysówka z gminy Tyczyn. Stachowska była wówczas radną tej gminy wybraną z tego sołectwa.

Jak tłumaczył sekretarz miasta Marcin Stopa, wybory w gminie przebiegają według innych przepisów niż w miastach na prawach powiatu, dlatego mandat będzie nieobsadzony do końca kadencji. Jego zdaniem, to ewenement na skalę krajową.

Fijołek został wybrany na prezydenta Rzeszowa 13 czerwca br. w przedterminowych wyborach. Przy frekwencji 54 proc., uzyskał 56,51 proc. ważnie oddanych głosów.

Przedterminowe wybory w Rzeszowie zostały zorganizowane, ponieważ rządzący miastem od 2002 r. Tadeusz Ferenc 10 lutego br. złożył rezygnację po tym, gdy przeszedł COVID-19.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy