Reklama

Reklama

Podkarpackie: Rozpoczyna się akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie

W czwartek (23 września) na Podkarpaciu rozpocznie się jesienne szczepienie lisów przeciw wściekliźnie. Akcja potrwa do 3 października - poinformował podkarpacki wojewódzki lekarz weterynarii Janusz Ciołek.

Janusz Ciołek przekazał, że zrzuty szczepionek z kilkunastu samolotów będą prowadzone w całym województwie. Samoloty mają dwa razy dziennie startować z lotniska w Jasionce koło Rzeszowa.

Wojewódzki lekarz weterynarii przypomniał, że szczepionka jest zatopiona w przynęcie w postaci okrągłego plastra koloru brązowo-szarego o charakterystycznym zapachu, który jest wyczuwalny przez lisy.

- W trakcie tegorocznej akcji wyłożonych zostanie prawie pół miliona dawek szczepionki, po 30 na jeden kilometr kwadratowy - dodał Ciołek.

Służby weterynaryjne apelują do mieszkańców regionu, aby nie podnosili szczepionek, ponieważ lisy nie ruszą przynęt dotkniętych przez ludzi. - Natomiast w razie kontaktu człowieka ze szczepionką należy skonsultować się z lekarzem - zauważył podkarpacki wojewódzki lekarz weterynarii.

Reklama

Na spacer z psem nie do lasu

Zaleca się także, żeby podczas szczepienia lisów i przez 14 dni po zakończeniu akcji nie wyprowadzać zwierząt domowych w okolicach lasów poza tereny zabudowane.

Na Podkarpaciu szczepienie lisów po raz pierwszy przeprowadzono w 1996 roku. Objęło ono wtedy dawne województwo krośnieńskie. W następnych latach do akcji włączano kolejne powiaty. Od 2001 roku obejmuje ona całe województwo podkarpackie.

Według wiosennych szacunków Lasów Państwowych, na Podkarpaciu bytuje ponad 9 tys. lisów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje