Reklama

Reklama

Podkarpackie: Próbował przemycić skórę niedźwiedzia. Zwierzę jest objęte ochroną

Skórę niedźwiedzia brunatnego, chronionego Konwencją Waszyngtońską CITES zatrzymali funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na przejściu granicznym z Ukrainą w Medyce na Podkarpaciu – poinformowała w czwartek rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska.

Przemyt został ujawniony w czasie kontrolowali podróżnych wjeżdżających do Polski z Ukrainy.

- W jednym z samochodów funkcjonariusze natrafili na nietypowy bagaż należący do 30-letniego mężczyzny. Znajdowała się w nim skóra niedźwiedzia brunatnego, objętego ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES - dodała Chabowska.

Podróżny nie zgłosił towaru do odprawy i nie miał odpowiednich dokumentów, na podstawie których mógłby go legalnie przewieźć przez granicę.

Jak wyjaśniła rzeczniczka, w związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali okaz do dalszego postępowania.

Reklama

Grozi mu do 5 lat więzienia

Chabowska przypomniała, że przewóz przez granicę okazów roślin i zwierząt, które należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów, reguluje Konwencja Waszyngtońska CITES.

- Przewóz możliwy jest on tylko na podstawie odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES. Handel gatunkami chronionymi na mocy Konwencji Waszyngtońskiej jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia - powiedziała.

Nielegalny przewóz okazów to przestępstwo, za które grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

W ubiegłym roku funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim udaremnili przemyt ponad 15 tys. szt. i 125 kg okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem lub wykonanych z nich przedmiotów. 

Dowiedz się więcej na temat: podkarpackie | niedźwiedź | przemyt

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje