Reklama

Reklama

Podkarpackie: Próba przemytu bursztynu na granicy z Ukrainą

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej udaremnili przemyt 22 kg bursztynu - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska.

Towar ukryty był w skrytkach samochodu, który wjeżdżał do Polski. 

Bursztyn w foliowych workach

"Funkcjonariusze w skierowanym do szczegółowej rewizji samochodzie na ukraińskich numerach rejestracyjnych dotarli do skrytki w desce rozdzielczej pojazdu. Ukryte w niej były foliowe worki z bursztynem. Łączna waga przemycanego towaru sięgnęła 22 kg" - powiedziała rzeczniczka.

Wobec kierowcy wszczęto postępowanie karne skarbowe.

Kolejny taki przypadek

To już drugi ujawniony w ostatnim czasie przemyt bursztynu na polsko-ukraińskiej granicy. Kilka dni wcześniej podczas kontroli na przejściu granicznym w Medyce funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt 47 kg bursztynu.

Reklama

Od początku tego roku podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w woj. podkarpackim funkcjonariusze zatrzymali blisko 200 kg bursztynu. Najwięcej na przejściu granicznym w Korczowej.

Krajowa Administracji Skarbowa i Ministerstwo Środowiska podpisały w lutym br. porozumienie o współdziałaniu w zakresie ograniczenia nielegalnego wydobywania, obrotu bursztynem, kamieniami szlachetnymi, półszlachetnymi i ozdobnymi oraz meteorytami. Współpraca ma ograniczyć nielegalny proceder, a także służyć popularyzowaniu wiedzy geologicznej. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama