Reklama

Podkarpackie: Policjanci z drogówki wzięli łapówki od Rumunów. Wyrok: Więzienie i zwrot pieniędzy

Policjanci z drogówki w Jaśle (Podkarpackie) - Tomasz G. oraz Sławomir Ś. - przyjęli od dwóch rumuńskich kierowców łapówki. Przed rokiem otrzymali 2 tys. zł. Stracili pracę, a teraz usłyszeli wyrok. Sąd pierwszej instancji skazał ich na dwa lata i sześć miesięcy więzienia. Będą też musieli zapłacić grzywnę oraz odszkodowanie pokrzywdzonym.

Proces Tomasza G. oraz Sławomira Ś., którzy przez kilka lat pełnili służbę w wydziale ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, rozpoczął się w październiku 2022 roku. Byli policjanci zostali oskarżeni o przekroczenie uprawnień i przyjęcie łapówki.

Jak informowała Prokuratura Okręgowa w Krośnie, 3 października 2021 roku w Nowym Żmigrodzie Tomasz G. oraz Sławomir Ś. jako funkcjonariusze zatrzymali do kontroli dwa busy na rumuńskich tablicach rejestracyjnych, twierdząc, że ich kierowcy przekroczyli dozwoloną prędkość. Następnie zażądali od obywateli Rumunii 2 tys. złotych łapówki. Uzależniając od tego zwrot dokumentów oraz umożliwienie dalszej jazdy.

Reklama

Pieniądze na łapówkę rozmienili na stacji benzynowej

Kierowcy rozmienili pieniądze na stacji benzynowej i wręczyli policjantom zażądaną kwotę w złotówkach. Potem po przyjeździe do Rumunii przesłali zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa drogą mailową do polskich organów ścigania.

Sprawą zajęło się Biuro Spraw Wewnętrznych Policji oraz prokuratura.

Najpierw zatrzymany został Sławomir Ś. Za Tomaszem G. wydano list gończy. Po kilku tygodniach G. sam zgłosił się do organów ścigania. Obaj trafili do aresztów. Żaden z nich nie przyznał się do zarzucanych im czynów.

Byli policjanci skazani

Jak poinformowała w piątek Prokuratura Okręgowa w Krośnie, przed Sądem Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w tej sprawie. "Sąd uznał obu oskarżonych za winnych zarzucanego im czynu i wymierzył każdemu z nich karę dwóch lat i sześciu miesięcy pozbawienia wolności" - podała prokuratura.

Sąd zasądził też od oskarżonych grzywnę w wysokości 3000 zł oraz odszkodowanie po tysiąc złotych na rzecz dwóch pokrzywdzonych. "Ponadto zaliczył na poczet kary okres tymczasowego aresztowania oraz zasądził od oskarżonych koszty postępowania" - przekazała prokuratura. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: podkarpackie | Jasło | policja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy