Reklama

Reklama

Podkarpackie: Odtwarzają ginącą rasę kóz. Do rolników trafiło 200 matek

Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki w Odrzechowej koło Sanoka (Podkarpackie) od kilkunastu lat odtwarza ginącą rasę kozy karpackiej. W 2005 roku odnaleziono w Polsce dwa prawdopodobnie ostatnie jej gniazda. Z ośrodka w Odrzechowej do polskich hodowców trafiło już ponad 200 kóz-matek.

Jak zaznaczył prezes zakładu Władysław Brejta, "koza karpacka jest starą, polską rasą". - Na przełomie XIX i XX wieku występowała na terenach górskich, m.in. na Podkarpaciu. Później została wyparta z hodowli przez napływ bardziej wydajnych ras szlachetnych - powiedział w czwartek Brejta.

Przypomniał, że w 2005 roku odnaleziono w Polsce dwa, prawdopodobnie ostatnie, gniazda kozy karpackiej. Zostały one przez ośrodek zakupione wraz z przychówkiem. Nieco później kupiono jeszcze kozła i dziewięć kóz w ogrodzie zoologicznym we Wrocławiu.

Brejta dodał, że obecnie stado w Odrzechowej liczy prawie 50 sztuk, w tym 35 matek i pięć kozłów.

Reklama

- Z ośrodka w Odrzechowej w ciągu ostatnich lat w ramach programu ochrony zasobów genetycznych do hodowców w całej Polsce trafiło już ponad 200 kóz-matek - podkreślił.

Koza karpacka. Doskonale sprawdza się w warunkach górskich

W Odrzechowej odtwarza się odmianę białą kóz karpackich. Natomiast odmiana barwna tej rasy dość powszechnie występuje np. w Rumunii czy na Ukrainie.

Koza karpacka cechuje się dużą odpornością, zdrowotnością i długowiecznością. Doskonale sprawdza się w trudnych warunkach górskich. Jest niewybredna w doborze pasz.

Mleczność w trakcie ośmiomiesięcznej laktacji wynosi średnio 500 kg mleka przy 4 proc. tłuszczu. Jej wydajność jest 50-60 proc. niższa, niż mleczność ras szlachetnych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy