Reklama

Reklama

​Podkarpackie: Nietypowe zatrzymanie Nigeryjczyka. Planował nielegalnie dostać się do Rosji

29-latek, który dostał się do Europy z falą migracji z 2015 roku i starał się o azyl w czterech krajach, zaplanował na podręcznej mapie kolejną wyprawę. Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali mężczyznę w drodze do... Rosji. Nigeryjczyk w Polsce przebywał nielegalnie. Miał zamiar przekroczyć - również nielegalnie - granicę z Ukrainą, a póżniej wyruszyć do Rosji, gdzie mieszka jego brat.

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu mjr Elżbieta Pikor, do zatrzymania cudzoziemca doszło w miniony czwartek. Mężczyzna nie posiadający dokumentów przebywał na terenie przemyskiego dworca PKP, o czym BiOSG został poinformowany przez Straż Ochrony Kolei z Przemyśla.

- W trakcie kontroli legalności pobytu obcokrajowiec przedstawił strażnikom granicznym dokument potwierdzający wszczęcie procedury azylowej na terytorium Francji - poinformowała mjr Pikor. Dodała, że to nie jedyny kraj, w którym Nigeryjczyk wnioskował o status uchodźcy. - Wcześniej był też w Niemczech, Danii i Szwajcarii - wymieniła.

Reklama

Z wyjaśnień obcokrajowca wynika, że do UE dostał się z falą migracji w 2015 roku. W listopadzie 2020 roku złożył wniosek o status uchodźcy we Francji.

Był w drodze do Rosji

- Pomimo wszczętej procedury postanowił jednak wyruszyć na wschód do... Rosji, gdzie mieszka jego brat. Plan wyprawy miał zilustrowany na podręcznej mapie: najpierw chciał nielegalnie przekroczyć granicę na Ukrainę i dalej podróżować do Rosji - przekazała rzeczniczka BiOSG.

Mężczyzna decyzją Sądu Rejonowego w Przemyślu został umieszczony na trzy miesiące w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

Straż Graniczna prowadzi czynności zmierzające do przekazania cudzoziemca do Francji w ramach tzw. procedury dublińskiej.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje