Reklama

Reklama

Podkarpacie: Koniki polskie chore przez turystów

Wśród koników polskich z Nadleśnictwa Tuszyma (woj. podkarpackie) doszło w ostatnich dniach do silnych przypadków niestrawności. Przyczyną kłopotów najprawdopodobniej było dokarmianie zwierząt przez turystów.

"W konsekwencji konieczna była interwencja weterynaryjna i leczenie całego tabunu. Najmocniej chorującemu wałachowi trzeba było nawet podać kroplówkę, a jedna z klaczy wciąż przyjmuje leki domięśniowe" - powiedział rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek.

Pierwszy taki przypadek

Dodał, że "jest to pierwszy taki przypadek od 1995 roku, a więc od początku hodowli koników polskich w Nadleśnictwie Tuszyma".

Koniki polskie mają tam do dyspozycji kilkuhektarową zagrodę z łąką, lasem oraz dostępem do strumienia. Cieszą się sporą popularnością; zwłaszcza wśród odwiedzających ośrodek dzieci.

Reklama

Jak zauważył Marszałek, "są jednak łakomczuchami", co "powoduje problemy" przy ciągłej chęci dokarmiania ich przez turystów.

Zakaz dokarmiania

Rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie przypomniał, że "przy wjeździe do zagrody zamieszczane są informacje o zakazie dokarmiania zwierząt".

"Niestety wielu turystów odwiedzających tabun nie stosuje się do tej prośby i dokarmiają odwiedzane konie. Tym razem takie działania doprowadziły do silnych niestrawności. Wszystkie konie zostały poddane leczeniu i są pod stałą opieką weterynaryjną" - wyjaśnił leśnik.

Aktualnie w zagrodzie w Nadleśnictwie Tuszyma żyje sześć koników polskich; pięć klaczy i jeden ogier wałach. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje