Reklama

Reklama

Pociągi są coraz wolniejsze

Co roku w przebudowę i modernizację linii kolejowych topione są miliardy złotych. Skutek tych inwestycji jest niestety inny niż oczekiwany przez podróżnych. Pociągi jeżdżą wolniej i podróż trwa dłużej.

A jakie zmiany w kursowaniu pociągów nastąpią od najbliższej niedzieli, 14 grudnia? Zmienią się nie tylko godziny odjazdów większości pociągów. Podróż będzie też trwała na ogół dłużej.

Reklama

Na przykład pociąg Tanich Linii Kolejowych odjeżdżający obecnie z Przemyśla o godz. 11.58, dojeżdża do Poznania o godz. 22.50. Podróż trwa 10 godz. 52 min. Od najbliższej niedzieli ten sam pociąg będzie rozpoczynał jazdę o godz. 11.30, a do Poznania przyjedzie o godz. 23.07. Czas przejazdu wydłuży się o 45 minut! Ten pociąg będzie dłużej pokonywał każdy odcinek swojej trasy. Podróż nim z Rzeszowa do Krakowa wydłuży się o 13 minut.

Tak samo jest praktycznie ze wszystkimi pociągami kursującymi na najdłuższej polskiej trasie między Przemyślem i Szczecinem. Pospieszne, ekspresy i intercity będą jeździły wolniej. O kilkanaście minut dłużej będzie też trwała podróż dowolnymi pociągami z Rzeszowa do Warszawy.

Lokalne przyspieszą

Po długich poszukiwaniach można ostatecznie odszukać w nowym rozkładzie jazdy pociągi, które pojadą krócej. Poranny kurs z Rzeszowa do Jasła będzie trwał o 7 minut mniej, 1 godz. 47 min., zamiast 1 godz. 54 min. Czas jazdy popołudniowego pociągu na tej trasie będzie krótszy o 4 min. Trudno jednak na razie spodziewać się rewelacji na tej trasie. Od dawna nieremontowane tory nie pozwalają na przyspieszenie.

Zakończono natomiast przebudowę linii kolejowej z Rzeszowa do Ocic. Pociągi na trasie Rzeszów - Kolbuszowa mogą już bez przeszkód pędzić nawet 120 km/godz. Jaki jest efekt wpakowania kilkunastu milionów złotych w remont tych torów?

W nowym rozkładzie jazdy czas podróży z Rzeszowa do Kolbuszowej skróci się z 37 do 33 minut, czyli aż o 4 minuty! Na tej trasie nadal będą kursowały tylko trzy pociągi dziennie i tylko do Kolbuszowej. Dalej, w kierunku Tarnobrzega i Ocic, mimo że tory są wyremontowane, pociągi osobowe na razie jeździć nie będą.

KRZYSZTOF ROKOSZ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje