Reklama

Reklama

Pilzno: Zatrzymano Marokańczyków zmierzających do Niemiec

W Pilźnie (woj. podkarpackie) zatrzymano dwóch Marokańczyków. Mężczyźni błąkali się między domami, nie mieli butów. W trasę do Europy wybrali się jesienią ubiegłego roku.

Rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor poinformowała we wtorek, że dwóch błąkających się w Pilźnie w okolicach prywatnych posesji cudzoziemców zostało zatrzymanych w sobotę przez policję i przekazanych Straży Granicznej.

Byli zdezorientowani, wyziębieni i głodni. Nie mieli przy sobie dokumentów, nie znali języka i nie potrafili się z nikim porozumieć.

Na stronie Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej czytamy, że obcokrajowcy nie mieli butów. 

- Obaj wskazywali na stopy i mieli problem z poruszaniem się. Wezwano karetkę pogotowia. Okazało się, że mężczyźni nie mogą chodzić, bo mają odmrożone stopy. Trafili do dębickiego szpitala - wyjawiła mjr Pikor.

Reklama

Po opatrzeniu w szpitalu zostali przekazani funkcjonariuszom Straży Granicznej z Rzeszowa. Rzeczniczka BiOSG zapewniła, że obecnie stan zdrowia cudzoziemców jest zadowalający, obaj czują się dobrze.

Dodała, że są to obywatele Maroka w wieku 22 i 29 lat. W trasę do Europy wybrali się jesienią ubiegłego roku. Z ich wyjaśnień wynika, że celem ich podróży miały być Niemcy, gdzie chcieli podjąć pracę zarobkową.

- Z relacji mężczyzn wynika, że większość trasy przebyli na własną rękę, idąc pieszo lub korzystając z pomocy przypadkowo napotkanych osób. Jak mówią, nie spodziewali się w Europie tak niskich temperatur - wyjawiła rzeczniczka BiOSG.

Podkreśliła jednocześnie, że biorąc pod uwagę okoliczności zatrzymania obcokrajowców oraz panujące warunki pogodowe, jest wielce prawdopodobne, że interwencja policji i udzielona pomoc lekarska uratowała im zdrowie, a może nawet i życie.

Decyzją Sądu Rejonowego w Rzeszowie Marokańczycy zostali umieszczeni w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu. Trwa postępowanie wyjaśniające w ich sprawie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy