Reklama

Reklama

Noc Bibliotek w Kolbuszowej

Horror w bibliotece, czyli spotkanie autorskie z młodym autorem horroru, seans filmowy pod gołym niebem, prezentacja starodruków to niektóre z propozycji Nocy Bibliotek, która rozpocznie się w piątek wieczór w Kolbuszowej (woj. podkarpackie).

Noc Bibliotek jest akcją wzorowaną na Nocy Muzeów. Została zainicjowana przez podkarpackich bibliotekarzy z Łańcuta i Kolbuszowej.

Reklama

Jak poinformował Łukasz Szymański z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej do akcji zgłosiło się ok. 90 bibliotek z całej Polski.

"Biblioteki to instytucje, w których promuje się kulturę słowa pisanego w szczególności przez czytelnictwo. Biblioteka to miejsce na spotkania, miejsce komunikacji społecznej, dostępu do wiedzy, informacji, kultury, edukacji. To miejsce dla każdego" - napisano na oficjalnej stronie imprezy.

W programie imprezy, która odbędzie się w nocy z piątku na sobotę w ramach Tygodnia Bibliotek, znajdą się spotkania z młodymi pisarzami z Kolbuszowej: 26-letnim autorem książki "Las Ethon i duchy przeszłości" Łukaszem Starakiewiczem i 10-letnią poetką Madzią Blicharz. Zaprezentowane będą wyniki badań archeologicznych kolbuszowskiego rynku "Co skrywała ziemia wokół kolbuszowskiej studni".

Ponadto uczestnicy w kinie plenerowym będą mogli obejrzeć film ukazujący życie w okresie międzywojennym polsko-żydowskich miasteczek, w tym Kolbuszowej, oraz cykl bajek animowanych dla dzieci. Dla najmłodszych przygotowano też bajki na dobranoc, które maluchom przeczytają babcie.

Na zakończenie zaplanowano prezentację starodruków, które trafiły na 10 lat do depozytu kolbuszowskiej biblioteki. Zostaną one poddane renowacji i szczegółowemu opracowaniu historycznemu. Zdeponowane woluminy (ponad 400) są w kilku językach: polskim, niemieckim, łacinie, włoskim i hebrajskim.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje