Reklama

Reklama

Kaczyński: Za zagrożenie powodziowe odpowiedzialny jest rząd

Prezes PiS ocenił, że to rząd odpowiada za zagrożenie powodziowe na Podkarpaciu. Jego zdaniem przyczyniło się do tego odłożenie realizacji programu przygotowanego przez minister w rządzie PiS Grażynę Gęsicką.


Kaczyński odwiedził dziś miejscowość Wrzawy (woj. podkarpackie) u ujścia Sanu do Wisły. Jak zauważył, na Podkarpaciu zagrożenie powodziowe jest stałe, co potwierdzają kolejne powodzie i dokumenty. 

"A chodzi tu o bezpieczeństwo, a bywa, że i o życie ludzi, ich dobytek" - podkreślił prezes PiS. Przypomniał, że plan zabezpieczenia przeciwpowodziowego dla Podkarpacia przygotowała minister rozwoju regionalnego w rządzie Prawa i Sprawiedliwości Grażyna Gęsicka.

"To był wielki plan, łącznie około 12 mld złotych, który obejmował zarówno zbiorniki wodne, jak i obwałowania" - dodał Kaczyński.

Reklama

"To jest także obowiązek premiera Tuska"

Zwrócił uwagę, że przygotowany przez Gęsicką plan w 2008 roku został odłożony, a w 2010 roku przywrócony, lecz "w ograniczonym zakresie". "Około połowa została z niego wykreślona" - dodał prezes PiS. Jak zaznaczył, podjęto powolną jego realizację, a ostatnio okazało się, że i on ma być zmieniany. "Jest jakaś niezgodność z unijną dyrektywą wodną, więc wszystko ma być przygotowane od początku, więc zabiera się środki" - powiedział Kaczyński.

"Cała zmiana polegała na tym, by pokazać, że teraz to PO rozdaje pieniądze. To małostkowość tej władzy, małostkowość samego premiera Donalda Tuska, która naraża ludzi na niebezpieczeństwo, a gospodarkę na straty" - uważa lider Prawa i Sprawiedliwości.

Jak zaznaczył, "każda władza ma jako główny obowiązek dbanie o bezpieczeństwo obywateli". "To jest także obowiązek premiera Tuska, a jak ten obowiązek jest wykonywany?" - pytał Kaczyński.

"Łatwiej jest pochwalić się autostradą, czy stadionem niż wałem przeciwpowodziowym, czy tamą. Tamto jest bardziej spektakularne. Co prawda autostrad też nie potrafią budować. Chciano czegoś spektakularnego, bo wszystko ma służyć nie ludziom i ich bezpieczeństwu, tylko propagandzie" - mówił Kaczyński. Jak ocenił, "to jest sytuacja nie do zaakceptowania".

"A niebezpieczeństwo trwa i to jest wina rządu"

Prezes PiS zauważył, że niektóre inwestycje zostały odłożone poza 2030 rok. "A niebezpieczeństwo trwa i to jest wina rządu" - dodał.

Kaczyński zarzucił rządowi, że "urządza różnego rodzaju demonstracje". "To coś ogłasza, to coś odwołuje, jedzie na wały, przypomina sobie, że dzisiaj jest dzień rodziny, a w gruncie rzeczy dba tylko o własne interesy" - podkreślił.

Wyjaśniając dlaczego zamiast pojechać do Łodzi, co było wcześniej zapowiedziane, zdecydował się w czwartek pojechać na Podkarpacie, Kaczyński podkreślił, że w środę były bardzo alarmujące informacje. "Więc przerwaliśmy kampanię wyborczą i przyjechaliśmy tutaj" - oświadczył prezes PiS.

"Program ochrony przeciwpowodziowej się załamał"

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, który towarzyszył Kaczyńskiemu podczas wizyty we Wrzawach, powiedział, że program ochrony przeciwpowodziowej dla Podkarpacia się załamał.

"Jest siedem inwestycji, które albo są dokończeniem inwestycji, albo wręcz kontynuacją inwestycji, których niezrobienie stawia pod znakiem zapytania sens tych, które już zostały wykonane" - mówił Ortyl. Jak dodał, zaapelował już do premiera i parlamentarzystów w tej sprawie.

"Widzimy, że dziś istnieje zagrożenie bezpieczeństwa ludzi, ale także bezpieczeństwa gospodarczego. Setki tysięcy ludzi i kilka tysięcy przedsiębiorców jest zagrożonych powodzią. Myślę, że ta nieszczęśliwa decyzja zostanie cofnięta, a my poczujemy się bardziej bezpiecznie" - podkreslił marszałek.

Rzecznik PiS Adam Hofman poinformował rano, że Kaczyński zawiesza udział w kampanii wyborczej i udaje się na południe Polski ze względu na zagrożenie tych terenów powodzią.

Według prognoz w najbliższych dniach można spodziewać się ulewnego deszczu. Przed opadami, wskutek których mogą wystąpić podtopienia i powodzie, ostrzegło MAC. Najbardziej zagrożone są województwa: podkarpackie, małopolskie, śląskie, świętokrzyskie i lubelskie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje