Reklama

Reklama

Jest decyzja sądu w sprawie gimnazjalistów z Jasła, którzy sprofanowali hostię

Sąd rodzinny w Jaśle podjął decyzję w sprawie profanacji hostii przez dwoje gimnazjalistów. 16-latkowie zostali zobowiązani "do właściwego zachowania się w miejscach kultu religijnego oraz odnoszenia się z szacunkiem do przedmiotów kultu religijnego" - informuje TVN 24.

Przypomnijmy, że chodzi o sprawę, która miała miejsce pod koniec kwietnia w kościele ojców Franciszkanów w Jaśle. Dwoje gimnazjalistów przyjęło komunie świętą, po czym wypluli i podeptali hostię. Zachowanie 16-latków wzbudziło podejrzenia księdza, który wyszedł za młodymi ludźmi i zobaczył, co zrobili.

Sprawą zajęła się policja, gimnazjaliści przyznali się do winy i stanęli przed sądem rodzinnym w Jaśle. Sąd uznał, że wyrzucając hostię na ziemię, 16-latkowie dopuścili się obrazy uczuć religijnych. W przypadku osoby pełnoletniej kodeks karny przewiduje za to karę do dwóch lat więzienia.

Reklama

W związku z niepełnoletnością gimnazjalistów, sąd zadecydował się zastosować jeden z przewidzianych w ustawie środków wychowawczych dla osób nieletnich i zobowiązał ich do "właściwego  zachowania w miejscach kultu religijnego oraz odnoszenia się z szacunkiem do przedmiotów kultu". 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy