Reklama

Reklama

Ilustracje do "Pana Tadeusza" wykonane przez niewidomego

20 ilustracji do "Pana Tadeusza", wykonanych przez podopiecznego zakładu dla niewidomych w Laskach, zaprezentowano na wystawie "Białe obrazy" otwartej w piątek w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (woj. podkarpackie). Ilustracje są złożone z wypukłych kropek.

Jak poinformowała kurator wystawy Edyta Lisek-Lubaś, autor nie chciał ujawniać swojego nazwiska; swoje prace ofiarował placówce. Ich prezentacja potrwa co najmniej do końca czerwca, możliwe jednak, że wystawa zostanie przedłużona.

Reklama

- Na co dzień wiele się mówi o tym, co zdrowi czynią dla osób niepełnosprawnych. Tym razem ma miejsce odwrotna sytuacja - niepełnosprawni stworzyli dzieło dla pełnosprawnych - powiedziała Lisek-Lubaś.

Ilustracje, złożone z wypukłych kropek, przedstawiają najważniejsze sceny z każdej księgi dzieła Mickiewicza. Można zobaczyć m.in. ilustrację przedstawiającą przyjazd Tadeusza, Wojskiego grającego na rogu, koncert Jankiela, łowy czy ks. Robaka na ambonie. "Rysunki" są proste, oszczędne w formie.

- Patrząc na te prace wstępujemy do innego świata, gdzie nie ma światła, barw, perspektywy. Jest natomiast wyobraźnia, inwencja, wytrwałość i optymizm - dodała kurator.

Zauważyła także, że choć podopieczni zakładu dla niewidomych w Laskach na co dzień posługują się alfabetem Braille'a, to jednak "rysowanie" tą metodą jest znacznie trudniejsze, zwłaszcza dla osoby niewidzącej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy