Reklama

Reklama

Druga edycja Festiwalu Przestrzeni Miejskiej

Przeglądy filmów o architekturze, wykłady, koncerty, warsztaty, pokazy multimedialne znajdą się w programie drugiej edycji Festiwalu Przestrzeni Miejskiej, który rozpocznie się w piątek w Rzeszowie. Jest to jedyny tego typu festiwal w kraju.

Impreza koncentruje się na zagadnieniach związanych z architekturą, urbanistyką, rewitalizacją, socjologią współczesnego miasta oraz na kierunkach jego rozwoju. Jest skierowana do wszystkich tych, których interesuje otaczająca przestrzeń. ˙

Reklama

Festiwal został wymyślony przez twórców Strategii Marki oraz Programu Promocji Miasta Rzeszowa. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w grudniu 2010 r. Był to wtedy projekt pilotażowy.

Tegoroczna edycja Festiwalu Przestrzeni Miejskiej odbędzie się w dniach 11-14 maja. W programie znajdą się wydarzenia zarówno ze sfery urbanistyki, architektury, rewitalizacji i socjologii miasta, jak i rozrywki, kultury, sztuki i mody. ˙ Większość wydarzeń festiwalowych: pokazy filmów, koncerty, wernisaże, warsztaty, odbywać się będą na terenach fabryki Zelmer, w śródmieściu Rzeszowa, który zostanie podzielony na kilka stref; na prawie ośmiu hektarach znajdują się hale i budynki, które na czas festiwalu zamieniają się w sale koncertowe, wystawowe, przestrzeń dla uczestników warsztatów. Część wykładów i projekcji filmowych odbędzie się też w Wojewódzkim Domu Kultury. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie wolny.

Imprezę rozpoczną w piątek rano warsztaty architektoniczne "Którędy do miasta". Jednak oficjalna inauguracja festiwalu zaplanowana jest na popołudnie. Wtedy niemal jednocześnie ruszą Texstyle, czyli tymczasowe butiki najciekawszych polskich projektantów; wykłady, m.in. o reklamie w przestrzeni publicznej i przegląd filmów o architekturze.

Atrakcją festiwalu będą pokazy mappingu 3D, instalacji audio-wideo oraz malowanie murali. Nie zabraknie też koncertów muzycznych: Muzykoterapii, brytyjskiej grupy Smoove & Turrell i Sofy, a także wystaw i projekcji zdjęć Zdzisława Beksińskiego.

Organizatorzy przygotowali też specjalną strefę dla najmłodszych. Dzieci będą mogły obejrzeć filmy czy wziąć udział w warsztatach z recyklingu.

W programie imprezy, która potrwa do 14 maja znajdą się jeszcze warsztaty z udziałem studentów, których zadaniem będzie zagospodarowanie w formie projektu wybranej przestrzeni w centrum miasta, filmy dokumentalne, w tym o architekturze Rzeszowa z okresu PRL-u, prelekcje i dyskusje.

Festiwal Przestrzeni Miejskiej zakończy się projekcją filmu "Basquiat, promienne dziecko", poświęcony niezwykłemu artyście, jakim był Jean-Michel Basquiat.

Imprezę organizuje i finansuje Urząd Miasta Rzeszowa i Estrada Rzeszowska.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

ZAKUPY

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje